Intergenerational analysis of Kyrgyz and Russian languages in the context of post-Soviet revitalization policy
Post-Sovyet canlandırma politikası bağlamında Kırgız ve Rus dillerinin kuşaklararası analizi
  1. Tez No: 565852
  2. Yazar: AİZADA SAPARBAEVA
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. EMİNE YARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez, Kırgızistan'ın başkenti olan Bişkek şehrinde yaşayan genç ve yaşlı kuşaklar arasında Kırgız ve Rus dillerini dillerin kullanıldığı alanlar, dilsel tutumlar ve dil yeterliliği bakımından incelemektedir. Bu tezin amacı bu iki kuşağın Kırgız ve Rus dillerini hayatın farklı alanlarındaki kullanmalarını, bu dillerdeki yeterliliklere ilişkin görüşlerini ve bu dillere karşı tutumlarını araştırmaktır. Bu amaçlara ulaşmak için Kırgizistan'ın başkenti olan Bişkek'te yaşayan 100 etnik Kırgızdan oluşan genç ve yaşlı kişilere bir anket uygulanmıştır. İlk grup Kırgızistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra dünyaya gelen elli kişiden oluşmaktadır. İkinci grup ise Kırgızistan Sovyetler Birliği'nin bir parçası iken dünyaya gelen elli kişiyi içermektedir. Elde edilen veriler bağımsız t-tesleri ve ki kare testleri kullanılarak çözümlenmiştir. Bulgular, genç ve yaşlı kuşak arasında dil kullanımının şu alanlarda oldukça büyük bir fark olduğunu göstermektedir: dinsel törenler, alışveriş, dergi ve gazete okumak, saati ve adresi söylemek. Bu bulgulara göre genç kuşak bu alanlarda Rus dilini daha çok kullanırken yaşlı kuşak sözkonusu alanlarda Kırgız dilini daha çok konuşmaktadır. Öte yandan aşağıda verilen bağlamdaki farklılıklar istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur: aile ortamı, üniversite ve iş ortamı, üniversite ve iş dışındaki arkadaşlıklar, mesajlaşma, resmi belge yazma, hastaneler ve resmi makamlardaki etkileşimler. Bu çalışmanın bulguları aynı zamanda dil yeterliliğinin yaşlı ve genç kuşak arasında herhangi bir farklılık göstermediğini de ortaya koymaktadır. Dil tutumlarına açısından sonuçlar genç ve yaşlı kuşağın Kırgız ve Rus dillerine karşı tutumlarında herhangi bir farklılık göstermemektedir. Sonuç olarak, bu çalışma Kırgızistanda kullanılan dille ilgili olarak daha iyi bir bakış açısı sağlamayı ve bu konudaki dilbilimsel bilgilere katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses Kyrgyz and Russian languages in terms of language use, language attitudes and language proficiency among young and old generations in Bishkek, the capital of Kyrgyzstan. The aim of this thesis is to investigate language use of two generations regarding Kyrgyz and Russian languages in different spheres of life, measure their proficiency in these languages and to analyze their attitudes towards these languages. In order to achieve these aims, a questionnaire was administered to 100 ethnic Kyrgyz participants living in Bishkek, Kyrgyzstan. The first group involved fifty participants who grew up in independent Kyrgyzstan. The second group included fifty Kyrgyz people who grew up in the Soviet regime. The data obtained were analyzed by using independent samples t-test and the chi-square test. The findings show that there is a significant difference between young and old generations in the following domains of language use: religious ceremonies, shopping, reading magazines and newspapers, telling the time and address. According to these findings, the young generation uses the Russian language more while the older generation uses the Kyrgyz language more. Next, the difference for the following domains is found to be statistically insignificant: family, university and work, interactions with friends outside of work or university, messaging, in writing formal papers and interactions in hospitals and formal places. These findings suggest that there is no relationship between age and language use in above-mentioned domains. The findings of the study also indicate that self-reported proficiency in Kyrgyz and Russian languages do not significantly differ between young and old generations. As for language attitudes, the findings do not show any significant difference between old and young generations in terms of their attitudes towards Kyrgyz and Russian languages. All in all, this study hopes to contribute to the better comprehension of the language situation in Kyrgyzstan and expand the linguistic information about it.