Tersine çevrilmiş sınıf ortamında işbirlikli öğrenme yönteminin akademik başarı ve psikososyal değişkenler üzerindeki etkisi
The effects of cooperative learning applied in flipped classroom on academic achievement and psychosocial variables
  1. Tez No: 565870
  2. Yazar: DENİZ GÖKÇE ERBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Araştırmada tersine çevrilmiş sınıf (flipped classroom) ortamında işbirlikli öğrenme yönteminin; ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersi akademik başarıları, bireysel motivasyonları, işbirlikli öğrenme motivasyonları, bütünleşme ve akran ilişkileri düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yarı deneme modellerinden ön test son test kontrol gruplu deneysel desenin kullanıldığı çalışmada, çalışma grubunu Karaman ilinde öğrenim görmekte olan toplam 100 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma deseni kapsamında seçkisiz atama yapılmadan üç deney ve bir kontrol grubu belirlenmiştir. Tüm gruplardaki öğrenciler Karaman ilinde öğrenim görmektedir. Veri toplama araçları, sosyal bilgiler dersi akademik başarı testi, motivasyon ölçeği, işbirlikli öğrenmede motivasyon ölçeği, bütünleşme ölçeği ve akran ilişkileri ölçeğinden oluşmaktadır. Araştırma 2018-2019 öğretim yılının birinci döneminde toplam 16 hafta devam etmiştir. Araştırmanın deney gruplarında sırasıyla tersine çevrilmiş sınıf (D1), tersine çevrilmiş sınıf ortamında işbirlikli öğrenme (D2), işbirlikli öğrenme (D3) yöntemleri uygulanırken, kontrol grubunda ise 2018 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı (K) uygulanmıştır. Araştırma sonucunda deney grubunda uygulanan öğretim yöntemlerinin akademik başarı açısından, kontrol grubuna göre olumlu yönde ve anlamlı düzeyde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Deney gruplarında uygulanan öğretim yöntemleri arasında akademik başarı açısından anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Motivasyon düzeyleri açısından incelendiğinde, deney gruplarında uygulanan öğretim yöntemleri deney öncesinden deney sonrasına öğrencilerin öğrenme motivasyonu düzeylerini olumlu yönde etkilemektedir. Gruplar arası karşılaştırmalar yapıldığında, motivasyon düzeyleri açısından deney gruplarının tümü kontrol grubuna göre olumlu yönde ve anlamlı düzeyde yüksektir. Akran ilişkileri alt boyutlarında ise uygulanan öğretim yöntemlerinin deney öncesinden deney sonrasına akran eğitimi alt boyutunda bir farklılık yaratmadığı, sosyal öğrenme alt boyutunda D2 grubunda, akran değerlendirmesi ve düzeltmesi alt boyutunda D3 grubunda, akran çalışması alt boyutunda D2 ve D3 gruplarında, bilişsel derinleştirme alt boyutlarında D2 ve D3 gruplarında deney öncesinden deney sonrasına gruplar içerisinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bütünleşme düzeyleri açısından incelendiğinde, sosyal bütünleşme alt boyutunda süreç içerisinde gruplar içi ve arasında anlamlı bir farklılık meydana gelmemiştir. Görev bütünleşmesi alt boyutunda ise süreç içerisinde D2 grubunda anlamlı bir fark oluşmuştur. İşbirlikli öğrenmede motivasyon düzeyleri incelendiğinde, D2 ve D3 gruplarının hem yardım hem cesaretlendirme motivasyon düzeylerinde deney öncesinden sonrasına anlamlı farklılık meydana geldiği bulunmuştur. Araştırma sonucunda tersine çevrilmiş sınıf ve işbirlikli öğrenme yönteminin hem ayrı ayrı hem de birlikte ilkokullarda kullanımına dair çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effectiveness of cooperative learning method in flipped classroom environments on fourth grade students' academic achievement levels in social studies course, individual motivations, cooperative learning motivations, cohesion and peer relations. Experimental design model of the research study is a pre-test post-test control group design which is one of the quasi experimental designs. 100 students from Karaman city in Turkey, participated in the study. Students divided into there experimental groups and one control group without random assignment. All students in the study group enrolled in schools from Karaman region. Social studies academic achievement test, motivation scale, cooperative learning motivation scale, cohesion scale and peer relations scale used in for data collection procedures. Study took place for 16 weeks in the first semester of 2018-2019 education year. Experimental group conditions of the study are: flipped classroom (D1), cooperative learning in flipped classroom environment (D2) and cooperative learning (D3). Control group condition was 2018 curriculum for social studies lesson (K). Findings showed that experimental groups outperformed control group in academic achievement. There is no significant difference between experimental conditions for academic achievement. Students in experimental conditions showed significant gains in learning motivation. All experimental groups had significantly higher motivation levels in posttests. It was found that instruction methods of experimental groups did not make a difference in peer relations sub-dimension between pretests and posttests. There were significant differences between before and after the experiment for D2 group in social learning sub-dimension, D3 group in peer evaluation and correction sub-dimension, D2 and D3 groups in peer co-work sub-dimension and D2, D3 groups in cognitive deepening. In terms of cohesion levels, there was no significant difference in social cohesion sub-dimension within and between groups. In the task cohesion sub-dimension there was a significant difference for group D2. When the motivation levels of cooperative learning were examined, it was found that there was a significant difference between the D2 and D3 groups in both their motivation to help and motivation to encourage levels. As a result of the study, various suggestions have been made regarding the use of flipped classrooms and cooperative learning method both separately and together in primary schools.