Düşük sıcaklıklarda kanola ve balık yağlı yemlerle beslenen nil tilapiası (Oreochromis niloticus)'nın yağ asidi değişimlerinin araştırılması
Rapid cold-induced changes of fatty acids and intestinal histology in tilapia (Oreochromis niloticus) 100% fed rapeseed oil and fish oil diets
  1. Tez No: 565872
  2. Yazar: HASAN GÖKBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TUFAN EROLDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada kanola yağı (KY) ve balık yağı (BY) ile beslenen Nil tilapyalarının (Oreochromis niloticus) bağırsak histolojisini ve yağ asitlerinde meydana gelen ani soğuma kaynaklanan değişimlerin yarattığı etkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Balıklar (18.5±0.6 g) herbir sisteme 6 adet tanka düşecek şekilde iki adet ısı-kontrollü resirküle sistemine (kontrol ve soğuk-uygulanmış grup) transfer edilmiştir. Kontrol grubu 43 gün süresince 26 °C de tutulmuştur. Bu dönemin ardından soğuk-uygulanmış grubun bulunduğu suyun sıcaklığı, 20 °C de yapılan soğuk-uygulmasının ardından 3 gün boyunca her 24 saatte 0.3 °C düşürülmüştür ve bu gruptaki balıklar bir hafta bu sıcaklıkta tutulmuştur. Soğuk dönemden sonra balıklar 3 gün içerisinde tekrar 26 °C sıcaklığa alınmıştır ve 2 hafta boyunca bu sıcaklıkta tutulmuşlardır. Balıklar günde iki kez beslenmişlerdir (% 3 vücut ağırlığı gün-1). BY ve KY yemleriyle beslenen ve soğuk uygulanan balıkların büyüme ve yaşama oranlarında olumsuz bir etki gözlemlenmemiştir. Deneme grubu bireylerinin tamamında DHA rezerve edilmiştir. Soğuk dönemin ardından balıkların MUFA kullanımı, özellikle de oleik asit kullanımı, artmıştır. Soğuk koşullarda KY ile beslenen balıkların bağırsak enterositlerinin apikal kısmında çeşitli boyutlarda supranükleer yağ birikimi görülürken, BY ile beslenen balıkların enterositleri boyunca daha düzenli yağ damlacıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study aimed at evaluating the effects of rapid cold-induced changes of fatty acid and intestinal histology of Nile tilapia (Oreochromis niloticus) fed with rapeseed (RO) and fish oil diet (FO). Fish (18.5±0.6 g) were transferred into two thermo-controlled recirculation systems (control and cold-induced) connected to 6 tanks/each RAS. The control group was maintained at 26 °C consistent with the original temperature. After conditioning period, temperature of the cold-induced group water temperature was decreased by 0.3 °C every 24 h over a 3-day period to a cold-induced temperature of 20 °C and this group fish was held at this temperature for one week. After cold period, fish were acclimated again to 26 °C within 3 days and were at this temperature for two weeks. Each experimental diet was fed daily to fish two times daily (3% body weight d-1). There were no adverse affect on growth and survival during conditioning and cold-induced period in fish fed both FO and RO diet. Growth differences across the treatment were not different. Fish in all groups reserved DHA in their tissues. However, after that period fish increased utilization of the MUFA, specifically oleic acid. Typically, intestine of fish fed RO showed supranuclear accumulation of various-sized lipid droplets in the apical part of the enterocyte while fish fed FO showed more ordered lipid droplets distributed among the enterocyte under cold condition.