Proteinürili nefropatilerde hipervoleminin proteinüri üzerine etkisinin incelenmesi
The evaluation of the effect ofhypervolemia on proteinuria in proteinuric nephropaties
  1. Tez No: 565930
  2. Yazar: ZEYNEP BERRİN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN SITKI DİZDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç:Diüretik tedavisi kronik böbrek hastalarındaki (KBH) volüm yükünün düzenlenmesinde etkin bir tedavidir. Bu çalışmadavolüm yükünün sıkı kontrolü ile proteinürik nefropatilerdeki proteinüri düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlamıştır. Metod: Hipervolemisi ve proteinürisi olan ve volüm kontrolü amaçlı diüretik tedavisi altındaki46 KBH hastası çalışmaya dahil edildi. Hastalarınproteinüri düzeyleri,kan basıncı değerleri, glomerüler filtrasyon hızları (eGFH) ve vücut sıvı durumlarıvolüm yükü azaltılmadan önce ve sonrasında değerlendirildi. Volüm durumunun değerlendirilmesinde biyoimpedans spektroskopi yöntemi kullanıldı. Bulgular:Hastaların ortalama yaşı 56.84 ± 14.43 yıldı.35 (%76.1) hasta yalnızca furosemid tedavisi alırken, 5 (%10.9) hasta furosemide ek olarak kombine anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörü+hidroklorotiazid, 2 (%4.3) hasta furosemide ek olarak kombine beta blokör+hidroklorotiazid, 4 (%8.7) hasta furosemide ek olarak kombine spironolakton+hidroklorotiazid tedavisi almaktaydı.
Özet (Çeviri)
Objective:Diuretic therapy has been the effective treatment to manage fluid overload in chronic kidney disease (CKD). The current study is aimed to determine the proteinuria levels in proteinuric nephropathies with the strict control of fluid overload Methods:Forty-six hypervolemic and proteinuric CKD patients who treated with diüretics for the control of fluid overload were included. We examined clinical parameters including blood pressure (BP), proteinuria, estimate glomerular filtration rate (GFR) and fluid status before and after the reduced of the fluid overload. Fluid status was assessed via bioimpedance spectroscopy.