Tip 1 diyabetes mellitusu olan çocuklarda nefropati sıklığının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the frequency of nephropathy in children with type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 800471
  2. Yazar: ŞEYHMUS YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİP UNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada Tip 1 Diyabetes Mellitus (T1DM) ile takip edilen çocuk ve adölesan hastalardaki nefropati sıklığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada 01 Ocak 2017 - 01 Aralık 2022 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Polikliniğinde T1DM tanısı alan ve düzenli kontrollere gelen çocuk ve adölesan olgulardan çalışmaya dâhil edilen 131 olgu retrospektif olarak incelendi.. Bulgular: Çalışmaya 66'sı kız (%50,4), 65'i erkek (%49,6) toplam 131 olgu alındı. Mikroalbüminüri tespit edilen olgular grup 1 (69 olgu (%52,7)), mikroalbüminüri olmayan olgular ise grup 2 (62 olgu (% 47,3)) olarak sınıflandırıldı. Grup 1 ve 2'de yer alan olguların ortalama tanı yaşı sırasıyla 8,62±2,32 ve 9,35±3,75 olarak hesaplandı ve her 2 grup arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,71). Olguların ortalama takip süresi grup 1'de 5,94±1,86 yıl iken, grup 2'de 4,93±2,72 olarak bulundu ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı saptandı (p0,05). Grup 1 ve 2'de sırasıyla olguların ortalama sistolik kan basıncı (KB) 113,40 ± 17,43 ve 102,68 ± 11,53 mmHg olarak saptandı ve grup 2'ye göre grup 1'de istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek saptandı (p= 0,025). Grup 1 ve 2'de sırasıyla olguların diyastolik KB 67,86 ± 9,17 ve 66,75 ± 8,88 mmHg saptandı ve aradaki fark anlamlı değildi (p=0,66). Grup 1 olgularında 24 saatlik idrarda ortanca total protein miktarı 140(96-205) mg/gün iken, grup 2'de 21(14,75-26,55) mg/gün şeklinde ölçüldü. Grup 1'de istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study, it was aimed to determine the frequency of nephropathy in pediatric and adolescent patients followed up with T1DM. Material and Method In this study, 131 children and adolescents who were diagnosed with T1DM in the DUTF Pediatric Endocrinology Polyclinic between January 01, 2017 and December 01, 2022 and who were included in the study were examined retrospectively.. Results: A total of 131 cases were included in the study, with 66 being female (50.4%) and 65 being male (49.6%). The cases with microalbuminuria were classified as Group 1 (69 cases, 52.7%), while the cases without microalbuminuria were classified as Group 2 (62 cases, 47.3%). The mean age of diagnosis was calculated as 8.62±2.32 years for Group 1 and 9.35±3.75 years for Group 2, and no significant difference was observed between the two groups (p=0.71). The mean follow-up duration was 5.94±1.86 years for Group 1 and 4.93±2.72 years for Group 2, with a statistically significant difference (p0.05). The mean systolic blood pressure was 113.40±17.43 mmHg for Group 1 and 102.68±11.53 mmHg for Group 2, with Group 1 showing a statistically significant higher value compared to Group 2 (p=0.025). The mean diastolic blood pressure for Group 1 and Group 2 was 67.86±9.17 mmHg and 66.75±8.88 mmHg, respectively, with no significant difference between the two groups (p=0.66). The median total protein in 24-hour urine was 140 (96-205) mg/day for Group 1 and 21 (14.75-26.55) mg/day for Group 2. Group 1 had a significantly higher value (p=0.05).