Adıyaman atık su arıtma sistem performansının belirlenmesi
Investigation the performance of Adıyaman wastewater treatment plant
  1. Tez No: 565931
  2. Yazar: AKİF MEHMET KETENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışma Adıyaman ilinde 2016 yılında %85 Avrupa Birliği (AB) hibesi, %6 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve % 9 Belediye bütçesiyle kurulan“Adıyaman Atık Su Arıtma Tesisinde 2017 ve 2018 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada arıtma sistemine giren ve çıkan suyun sıcaklık ve kimi kimyasal özellikleri (pH, elektriksel iletkenlik (ECw), askıda katı madde (AKM), kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), 5 günlük biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ5), toplam azot (N), toplam fosfor (P), amonyum (NH4), nitrat (NO3), nitrit (NO2)) değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda, iki yıllın sıcaklık değerleri karşılaştırıldığında tesisin ilk yıl ortalama 15.7 oC ± 2.00, ikinci yılında 14.7 oC ± 1.80 değerinde olduğu belirlenmiştir. Tesis arıtımında ”Biyolojik Arıtma" prosesi uygulandığından mikroorganizmaların faaliyetlerinin istenilen sıcaklıklar arasında olduğu saptanmıştır. Çalışmada su sıcaklığının elektriksel iletkenliği üzerinde kimi zaman etkili olduğu görülmüştür. Arıtma tesisinden çıkan ve Atatürk Baraj gölüne deşarj edilen suların II. Sınıf sular sınıfında olduğu ve denemenin ilk yılı olan 2017 yılı için sistemden çıkan suyun pH değerlerinde % 3.3'lük, AKM değerinde %95.3'lük, KOİ değerinde % 94.9'luk, BOİ5 değerinde % 93.5'lik, toplam azot (N) değerinde % 80.6'lık, toplam fosfor % 82.1'lik, NH4 değerinde % 89.3'lük ve NO2 değerinde %57.4'lük düşüş belirlenmiştir. Fakat aynı yılda NO3 değerinde % 50.7'lik artış saptanmıştır. 2018 yılında sistemden çıkan suyun pH değerlerinde % 4.7'lik, AKM değerinde % 93.5'lik, KOİ değerinde % 94.4'lük, BOİ5 değerinde % 94.1'lik, toplam azot (N) değerinde % 80.6'lık, toplam fosfor % 56.0'lık, NH4 değerinde % 97.8'lik ve NO2 değerinde % 66.0'lık düşüş belirlenmiştir. İlk yılda benzer şekilde NO3 değerlerinde artışlar gözlemlenmiştir. Çalışma sonunda Adıyaman Atık Su Arıtma Tesisinin etkin çalıştığı fakat özellikle azot ve bileşenlerinin su arıtımında çok etkin arıtılmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2017 and 2018 years in Adıyaman wastewater treatment plant which was built in 2016 by 85% European Union grant, 9% ministry of environment and urban planning budget and 9% Adıyaman municipality budget. In this study the temperature and some chemical properties (pH electrical conductivity (ECw) suspended solids , Chemical oxygen demand (COD), biological oxygen demand (BOD5), total nitrogen (N), total phosphorus (P), ammonium (NH4), nitrate (NO3), nitrite (NO2) of intake and outlet water was evaluated. At the result of the study, temperature values of plants was compared for two years and the temperature is to be identified 15.7 °C±2 for the first year and 14.7 °C±1.8 for the second year. Biologıcal treatment is used in plant and the activity of the microorganism was appointed in intended temperature. In this study, water temperature was affected on electrical conductivity. The outlet water of plant is second class water and discharged to Ataturk dam. Some parameters of outlet water of plant was decreased such as; pH value 3.3%, suspended solid values 95.3%, COD 94.9%, BOD5 93.5%, Total nitrogen 80.6%, Total phosphorus 82.1%, Ammonium 89.3%, nitrite 57.4% for 2017. But same year nitrate value was increased 50.7%. For 2018 pH value 4.7% suspended solid values 93.5%, COD 94.4%, BOD5 94.1%, Total nitrogen 80.6%, Total phosphorus 56%, Ammonium 97.8%, nitrite 66.0% was decreased in the outlet water of plant. In the second year the nitrate value was increased similar to first year. At the end of the study it is obtained that Adıyaman wastewater treatment plant was operated effectively but nitrogen and it's components cannot be treated effectively.