Mürettebat oksijen maskeleri için tam otomatik, akıllı test sistemi tasarımı ve prototip imalatı
Fully automatic, smart test system design and prototype production for crew oxygen masks
  1. Tez No: 565945
  2. Yazar: MUSTAFA TALHA KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE LEMAN OKŞAN ÇETİNER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez, uçaklarda pilotların acil durumlarda kullanmakta oldukları mürettebat oksijen maskeleri için tam otomatik, akıllı test sistemi tasarımı ve prototip imalatı hakkındadır. Bu maskeler kabin basıncı düştüğü zaman veya yangın gibi nedenlerden ötürü ortamda zararlı gazlar bulunduğu zaman pilotun ve dolayısıyla yolcuların can güvenliğini sağlayarak pilotların uçağı en yakın hava alanına indirebilecek kadar oksijen alabilmeleri için tasarlanmış; pilot, mürettebat ve yolcuların can güvenliğini sağlamaktadırlar. Maskeler, periyodik aralıklarla maske kullanımını gerektiren ortamlar oluşturularak test edilmekte; sızdırmazlık, hava-oksijen karıştırma özelliği gibi maskenin fonksiyonel olarak çalışır durumda olup olmadığı maske tipine bağlı olarak kontrol edilmektedir. Gerekli durumlarda ise maskelerin onarım ve yenilenmesi söz konusu olmaktadır. Bu amaçla kullanılan mevcut test sistemi 40 yıl önce satın alınmış olup 3 parçadan oluşmakta ve tamamen manuel olarak yalnızca bir markanın maskelerini test edebilmektedir. Yapılan testler insan faktöründen kaynaklanabilecek olan hatalara açık olup bir maskenin testinin yapılması 6 adam/saat almaktadır. Test işlemlerini yerli imkânlar kullanarak tamamen otomatize ve akıllı hale getirmek ve piyasada en çok kullanılan 2 marka maskenin tüm maskelerini kabiliyete almak adına bu tez çalışması yapılmıştır. Tezin sonucunda Mürettebat Oksijen Maskesi Test Sistemi üretilmiş, test süresinde yaklaşık %83 oranında iyileştirme yapılmış olup test edilebilen ürün sayısı 544'e ulaşmıştır. Mevcut test sisteminin kabiliyetinde olmayan ürünler yeni Mürettebat Oksijen Maskesi Test Sistemi ile kabiliyete alınarak yurtdışına teste gitmeleri engellenerek zamandan ve maliyetten tasarruf sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the design and prototype production of a fully automated, intelligent test system for crew oxygen masks used by pilots in emergencies in aircrafts. These masks are designed to ensure the safety of the pilot and therefore passengers when the cabin pressure drops or if there are harmful gases in the environment for reasons such as fire, so that the pilots can get enough oxygen to bring the aircraft down to the nearest airport. With high precision and advanced technical features, these masks provide 100% oxygen when needed to conserve the amount of oxygen efficiently, or when 100% oxygen is not required, they mix oxygen and ambient air to the pilot in a certain ratio. The pilot needs to breathe for the mask to deliver oxygen. Depending on the pilot's breathing power, the mask delivers oxygen. In this context, the problems mentioned in the importance and functional characteristics of the masks should be avoided. Parallel to this requirement, the masks are tested at periodic intervals by creating environments that require the use of masks, and the functionality of the mask such as sealing and air-oxygen mixing is checked depending on the type of mask. If necessary, the masks are repaired and overhauled. Since the amount of oxygen to be used by the pilot is limited, the masks have a high precision structure with advanced technical features that can mix the ambient air with oxygen when necessary for using the oxygen amount efficiently. In order to ensure the safety of crew and passengers, these highly sensitive masks shall be periodically tested and maintained. For these reasons, mask test systems are used. In the current system of our country's aircraft MRO companies, it is possible to control the masks by measuring different parameters with three different machines. This situation is insufficient in terms of usability and not ergonomic in terms of floor covering. In addition, performing the tests separately on three different devices manually causes time and cost losses along with the reasons mentioned above and may cause errors. The system currently used by MRO organizations in our country has lost its ability to meet the requirements due to reasons such as manual usage, difficulties in application, long test time and failure of testing with a single device. Imported systems with superior properties are costly. For the reasons mentioned above, in order to provide in-flight safety with high reliability, maintenance and testing of oxygen masks used as emergency equipment by pilots, had to be performed in a modern, reliable and high precision. In this ground, it is aimed to design the modern test system and put it in the scope of the thesis and to provide the transition to fully automatic structure in the test devices. Intertechnique brand mask products as well as B / E brand mask products are targeted to be included in the test capabilities. It is aimed to shorten the completion time by making the test operation performed in our country's aircraft MRO organizations on a single device automatically and to make a system that can make more accurate measurement and minimize human error thanks to its user-friendly interface. The system, which has been designed and produced in this thesis, aimed to integrate the test steps, which vary according to the mask type, in a single device. Since the pressurized oxygen and vacuum to be applied to the masks differ according to the mask type, the system will be able to automatically adjust the required values depending on the choice of the end user thanks to the electromechanical control capability of the system; thus, no further calculation is required. When the desired mask type is selected on the device, values such as pressure, flow rate and vacuum values specified in the maintenance instructions of that mask will be transferred to the automation system via electronic communication protocol and the test process will be performed automatically according to these values. In this way, it is possible to carry out a test suitable for every type of mask, including the mask type that the current system cannot test. In addition, our country is designed to be able to test the types of masks that are not found in the fleets of airline companies. All equipment used in this thesis, such as flowmeter, pressure gauge, oxygen analyzer, and so on used to be communicated directly to the computer through the electronic system structure. This will eliminate factors such as the technician misreading or overwriting the values; It is ensured that all test steps are carried out correctly until the end of the test and that the test result report is presented at the end of the test process. This will prevent the test result report from being filled with incorrect values. As a result of the thesis, Crew Oxygen Mask Test System has been produced, 83% improvement has been made in the test period and the number of products that can be tested has reached 544. The products that are not capable of the existing test system are equipped with the new Crew Oxygen Mask Test System, thus producing time and cost savings.