Karbon esaslı nanomalzemeler kullanılarak bazı pestisitlerin polimer içerikli membranlar ile taşınımı
Transfer of some pesticides with polymeric inclusion membrane by using carbon based nanomaterials
  1. Tez No: 565948
  2. Yazar: DUYGU ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KORKMAZ ALPOĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında polimer içerikli membran kullanılarak yüksek toksisiteye sahip olan simazin herbisitinin difüzyon yöntemi ile transportu gerçekleştirilmiştir. Polimer içerikli membran sentezinde taşıyıcı olarak Aliquat 336 sentetik taşıyıcısı ve plastikleştirici olarak 2-Nitrofeniloktil eter maddesi kullanılmıştır. İlk aşama olarak Aliquat 336 taşıyıcı ile PIM deneyleri gerçekleştirilmiştir. Son aşama olaral polimer içerikli membranların yüzey karakterizasyonları SEM tekniği kullanılarak aydınlatılmıştır. Gerçekleştirilen transport deneyleri sonucunda hız sabiti (k), geçirhenlik katsayısı (P), akı (J), geri kazanım faktörü (%RF) gibi kinetik parametreler hesaplanmıştır. Optimum şartlar altında Aliguat 336 sentetik taşıyıcısı ile gerçekleştirilen PIM deneylerinde 48 saat süren transport süresi sonunda %RF değeri 62.56 bulunmuştur. Farklı parametreler ışığı altında simazin herbisitinin transport verimliliğinde, donör fazın asit türü, akseptör fazın konsantrasyonu, taşıyıcı ve plastikleştirici miktarının çok etkin olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, diffusion method of simazine herbicide having high toxicity of polymer containing membrane design was carried out. In the synthesis of polymer-containing membranes, Aliquat 336 as a synthetic ingredient manufacturer and plasticizer as a content of 2-nitrophenyloctyl ether material. As a first step, Aliquat performed PIM experiments with 336 Ports. Surface characterization of membranes with final polymer content. The transport experiments, kinetic parameters such as velocity constant (k), flow coefficient (P), flux (J), recovery factor (%RF) were calculated. Together with the Aliguat 336 synthetic designer under optimum conditions, the PIM experiments lasted 48 hours and the RF value was 62.56%. The transport industry of the simazine herbicide, the acid type of the donor phase, the concentration of the acceptor phase, the amount of preservation and plasticizer have been observed to be very effective.