Yoğun antrenmanların 10-12 yaş tenisçilerde antropometrik, motorik, fizyolojik ve teknik performansları üzerine etkisi
The effect of intensive training on anthropometric, motoric, physiological and technical performances of 10-12 age tennis players
- Tez No: 565968
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, yoğun antrenmanların 10-12 yaş tenisçilerde antropometrik, motorik, fizyolojik ve teknik performansları üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya Isparta İlinde tenis sporu yapan 10-12 yaş 14 erkek tenisçi velilerinden“Veli Bilgilendirme ve Olur Formu”onaylatılarak katılmıştır. Sporcuların yaşları ortalaması 10,93±0,88 yıl, boyları ortalaması ön test 1,33±0,06 cm, son test 1,34±0,06 cm, vücut ağırlıkları ön test 33,60±3,99 kg, son test 34,40±3,68 kg ve beden kitle endeksleri ön test 18,99±2,21 kg/m2, son test 19,17±2,22 kg/m2 olarak tespit edildi. Yoğun antrenmanlar 12 hafta, haftada 5 gün ve günde en az 90 dk olarak yapıldı. Sporculara yoğun antrenman periyodu öncesi ve sonrası antropometrik, motorik, fizyolojik ve teknik performans testleri uygulandı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS programında“Paired t testi”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of ıntensive training on anthropometric, motoric, physiological and technical performances of 10-12 age tennis players. Tennis players in Isparta Province, aged 10-12 years, attended to the study by approving the Parent Information and Consent Form. The mean age of the athletes was 10.93±0.88 years, the mean length pre-test was 1.33±0.06 cm, the post-test was 1.34±0.06 cm, the body weight of the pre-test 33,60±3,99 kg, the post-test was 34,40±3,68 kg and the body mass index pre-test was 18,99±2,21 kg/m2 and the final test was 19,17±2,22 kg / m2. Intensive trainings were done for 12 weeks, 5 days a week and at least 90 minutes per day. Anthropometric, motoric, physiological and technical performance tests were performed before and after intensive trainings period. In the statistical analysis of the data,“Paired t Test”was used in SPSS program.