10-12 yaş yüzücülerde detraining ve retraining'in oksidatif stres ve antioksidan savunma sistemi üzerine etkisi
The effects of detraining and retraining on oxidative stress and antioxidant defence system in 10-12 years old swimmers
  1. Tez No: 326406
  2. Yazar: MUSTAFA ARMAĞAN ONGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET10-12 YAŞ YÜZÜCÜLERDE DETRAINING VE RETRAINING`İNOKSİDATİF STRES VE ANTİOKSİDAN SAVUNMA SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİSİAmaç: Bu çalışmada; erkek çocuk yüzücülerde; bir sezonluk yüzme antrenmanının, antrenmansızlık ve yeniden antrenmana başlama dönemlerinin kan oksidan ve antioksidan savunma sistemi üzerine etkilerini bir bütün olarak incelemeyi amaçlandı.Yöntem: Çalışmaya 10-12 yaş arası sağlıklı toplam 19 antrene sporcu katıldı. Sporculara ardışık olarak 3 kez fiziksel (boy, vücut kütlesi;VK, vücut kütle indeksi; VKİ) ve (KH) ölçümlerinin yanısıra, açlık venöz kanlarından; oksidan stresin göstergeleri olarak; total oksidan statüsü (OSİ)= TOS/TAS(anti oksidan statüsü) oranı, antioksidan sistemin göstergeleri olarak; TAS, paraoksonaz (PON1) ve bu enzimin aril esteraz aktivitesi (AREST), nitrik oksit (total nitrit olarak) (NO) düzeyleri, yanısıra, sağlık düzeyinin belirlenmesi amacıyla bazı hematolojik ve diğer biyokimyasal ölçümler yapıldı. İlk ölçüm, 2007-2008 yüzme sezonu sonundaki Türkiye yüzme şampiyonası'ndan 4 gün sonra, ikinci ölçüm, ilkinden iki aylık inaktif dinlenme (antrenmansızlık) dönemi sonunda, üçüncüsü ise, yeni sezonun başlangıcından itibaren 8 haftalık bir antrenman (yeniden antrenmana başlama) sonunda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECTS OF DETRAINING AND RETRAININGON OXIDATIVE STRESS AND ANTIOXIDANT DEFENCE SYSTEMIN 10-12 YEARS OLD SWIMMERSAim: We aimed to investigate the effects of antrenmansızlık and retraining periods of one complete swimming season on blood oxidants and antioxidant defence system in male child swimmers.Method: 19 trained ,healty and 10-12 years old swimmers are joined the study. Three measurement sessions including physical (height,body mass;BM,body mass index;BMI ), physiological (critical speed ;CS), hematological and other biochemical tests were conducted as baseline after detraining and retraining periods as indicators of health consecutively . Total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI= TOS / TAS) as indicators of oxidant stress, total antioxidant status (TAS), paraoxonase (PON1), arilesterase (AREST), nitric oxid (NO) levels were measured to evaluate antioxidant defence system.The initial measurement session was realized 4 days after Turkish National Swimming Championship which is held at the end of 2007-2008 swimming season, following measurement session was conducted after two months of detraining period and the last measurement was done after the first 8 weeks training period subsequent swimming season (retraining).