Demir eksikliği anemisi olan tip 2 diabetes mellituslu hastalarda HbA1c takibi
HbA1c monitoring in patients with type 2 diabetes mellitus and irondeficiency anemia
  1. Tez No: 565997
  2. Yazar: ASLI TÜRKÖZEN
  3. Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP AŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: Dünyada ve ülkemizde diyabetes mellitusun (DM) tanı ve takibinde açlık plazma glukozu ve HbA1c sıklıkla kullanılmaktadır. Geçmişte yapılan çalışmalarda HbA1c'nin hemoglobin yapısından kaynaklanması nedeniyle anemi, eritrosit anormallikleri ve hemoglobin yapısında yer alan demir metabolizması gibi bazı faktörlerden etkilendiği ileri sürülmüştür. Bu çalışmanın amacı hiperglisemik bireylerde HbA1c ve demir eksikliği anemisi arasındaki ilişkinin araştırılmasına yönelik olarak literatürdeki diğer çalışmalara katkıda bulunmaktır. Yöntem: Çalışmaya dahil edilen hastalar en az bir yıldır DM tanısı ile düzenli tedavisini alan bireylerden oluşmaktadır. DM'si olup demir eksikliği anemisi (DEA) olmayan 61 birey kontrol grubu; DM ve DEA birlikte görülen 33 birey hasta grup olmak üzere çalışmaya dâhil edilmiştir. Hastaların ilk karşılaşmada hemoglobin, demir, toplam demir bağlama kapasitesi, ferritin, açlık plazma glukozu ve HbA1c düzeyleri ölçülerek kaydedilmiştir. DEA saptanan gruba mevcut DM tedavilerine devam ederken demir tedavisi uygun dozda başlanmış ve üç ay sonra tüm hastalar kontrole çağrılarak laboratuvar değerleri tekrar değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların tedavi öncesi ve sonrasındaki laboratuvar değerleri arasında hemoglobin, ferritin ve demir düzeylerinde, demir eksikliği yerine konduktan sonra anlamlı düzeyde fark saptanmıştır. HbA1c düzeyinde DEA'sı olan ve olmayan gruplar kıyaslandığında demir eksikliği yerine konduktan sonra anlamlı değişim saptanmamıştır. Ancak yaş, cinsiyet ve çalışma durumuna göre yapılan sınıflamalarda demir tedavisi sonrasında HbA1c düzeyinde anlamlı azalma bulunmuştur (p< 0,005). Sonuç: HbA1c'nin demir metabolizmasından etkilendiği düşünülmektedir. HbA1c ile tanı ve izlem yapılırken anemi, demir eksikliği durumlarının varlığına dikkat edilmesi gereklidir. Konu hakkında net bir şey diyebilmek için daha farklı hasta gruplarında çalışmaların yapılmasına ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Fasting plasma glucose and HbA1c are frequently used in the diagnosis and follow-up of DM in the world and in our country. Previous studies have suggested that HbA1c is affected by several factors such as anemia, erythrocyte abnormalities and iron metabolism in the hemoglobin structure due to the hemoglobin structure. The aim of this study is to contribute to other studies in the literature to investigate the relationship between HbA1c and iron deficiency anemia in hyperglycemic individuals. Methods: Patients included in the study consisted of individuals who had been diagnosed with DM regularly for at least one year. The control group consisted of 61 individuals with DM without IDA; Thirty-three individuals with DM and IDA were included in the study. Hg, iron, TDBK, ferritin, fasting plasma glucose and HbA1c levels were measured at the first encounter. Iron treatment was started at the appropriate dose while the patients with IDA were found to continue their existing DM treatment and after three months, all patients were called for control and their laboratory values were reevaluated. Results: There was a significant difference between pre and post-treatment laboratory values of hemoglobin, ferritin and iron levels after iron deficiency. When HbA1c levels were compared with and without DEA, there was no significant change after iron deficiency replacement.