Tip 1 diyabetes mellitus tanılı hastalarda anemi sıklığı ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
The frequency of anemia and the evaluation of related factors in patients with TYPE 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 741264
  2. Yazar: MELİH GÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DENİZ PAPATYA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Tip 1 Diyabetes Mellitus (Tip 1 DM), pankreasta insülin üreten beta hücrelerinin yıkımıyla karakterize, kronik otoimmün bir hastalıktır. Hastalığın mortalite ve morbiditesi akut veya kronik komplikasyonlardan kaynaklanmaktadır. Kronik komplikasyonlar mikrovasküler ve makrovasküler olmak üzere iki gruba ayrılır. Yapılan çalışmalar diyabetik hastalarda aneminin, periferik dokularda hipoksi ve oksidatif strese neden olarak mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyon gelişimine neden olabileceği, gelişen komplikasyonların daha ağır seyredebileceğine dair kanıtlar içermektedir. Çocukluk çağında tip 1 diyabetlilerde anemi ve nedenlerini inceleyen az sayıda çalışma olduğu görülmektedir. Bu çalışmayla tip 1 DM'li çocuklarda anemi sıklığını ve risk faktörlerini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'ne 01.01.2017 ile 01.04.2021 tarihleri arasında başvuran en az 1 yıldır tip 1 DM tanılı, 1-18 yaş arası 82 hasta dahil edilmiştir. Aynı tarihler arasında Sağlam Çocuk-Aşı Polikliniği'ne başvuran sağlıklı çocuklar ile Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'nde puberte bozuklukları (erken puberte veya geç puberte şüphesiyle) ve jinekomasti (ilaç veya altta yatan hastalığa bağlı olmayan) nedeniyle takipli 82 hasta kontrol grubunu oluşturmaktadır. Hastaların demografik verileri, tanı yaşı, hastalık süreleri, tedavi ve beslenme şekilleri, antropometrik ölçüm değerleri, HbA1c, hemogram parametreleri (Hgb, Hct, Mcv, Rbc, Rdw, Mchc), ferritin, total demir bağlama kapasitesi, demir ve vitamin B12 düzeyleri retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Hastaların %56,1'i (n=92) kız, %43,9'u (n=72) erkekti. Olguların 50'si (n=82) çalışma, %50'si (n=82) kontrol grubundadır. Tip 1 DM'li olguların hastalık süreleri 1 ile 16,8 yıl arasında değişmekte olup; ortalama süre 4,99±3,18 yıldır. HbA1c değerleri %5,9 ile %16,7 arasında değişmekte olup; ortalama değer %9,26±2,27'dir. Tip 1 DM'li hastalar yaşa ve cinsiyete göre hemoglobin değerlerine göre incelendiğinde hastaların %12,1'inde (n=10) anemi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Type 1 Diabetes Mellitus (Type 1 DM) is a chronic autoimmune disease characterized by the destruction of insulin-producing beta cells in the pancreas. Mortality and morbidity of the disease are due to acute or chronic complications. Chronic complications are divided into two groups as microvascular and macrovascular. In studies contain evidence that anemia in diabetic patients may lead to the development of microvascular and macrovascular complications by causing hypoxia and oxidative stress in peripheral tissues, and those developing complications may have a more severe course. There are few studies examining anemia and its causes in children with type 1 diabetes. In this study, we aimed to determine the frequency and risk factors of anemia in children with tye 1 DM. Material and Methods: In the study included 82 patients whos age are form 1 to 18 years old who apply Bakırkoy Dr. Sadi Konuk Traning and Research Hospital Pediatrics Endocrinology outpatient clinic between 01.01.2017 and 01.04.2021 and also have Type 1 DM at least one year. Control group were created with 82 patients who consult Social Pediatrics outpatient clinic without any diseases and also patients diagnoed puberty disorders (early or late puberty suspected) and gynecomastia (not due to drug or underlying disease) were followed-up by Pediatrics Endocrinology at the same time periods. Demographic data of the patients, age at diagnosis, disease duration, treatment, and diet, anthropometric measurement values, HbA1c, hemogram parameters (Hgb, Hct, Mcv, Rbc, Rdw, Mchc), ferritin, total iron binding capacity, iron and vitamin B12 levels were reviewed retrospectively. Results: Of the patients, 56.1% (n=92) were female and 43.9% (n=72) were male. 50% of the cases (n=82) were in the study and 50% (n=82) were in the control group. Disease duration of cases with type 1 DM ranges from 1 to 16.8 years; the mean duration was 4.99±3.18 years. HbA1c values vary between 5.9% and 16.7%; mean vii value is 9.26±2.27%. When patients with type 1 DM were examined according to hemoglobin values according to age and gender, anemia was found in 12.1% (n=10) of the patients.