Gebiz kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesinde ekoturizm ve golf turizmine uygun alanların belirlenmesi
Determination of suitable areas for ecotourism and golf tourism in Gebiz cultural and tourism conservation and development region
  1. Tez No: 566002
  2. Yazar: HAVVA GONCA KAYNAK ALTINGÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ORTAÇEŞME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ülkemizde turizmin çeşitlendirilmesi ve tüm yıla yayılması ulusal bir politika olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda golf turizmi gibi uzun yıllardan bu yana desteklenmekte olan turizm türüne ek olarak ekoturizm de gündeme gelmiştir. Turizmin geliştirilmesi için Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ilan edilmekte ve bu alanlar için fiziksel planlar yapılmaktadır. Bu planların ekolojik yapıyı bozmayacak nitelikte olması turizmin sürdürülebilirliği bakımından büyük önem taşımaktadır. Ekolojik yapı göz önünde bulundurulmadan yapılacak turizm tesisleri ve turizm aktiviteleri hassas ekosistemlere zarar vererek önemli çevre sorunlarına neden olabilmektedir. Bu araştırmanın amacı, Gebiz Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi için hedeflenen kullanımlar olan golf turizmi ve ekoturizm için uygun alanların doğal ve kültürel peyzajların korunması yaklaşımı doğrultusunda saptanmasıdır. Golf turizmi için uygun alanların belirlenmesinde Peyzaj Kaynak Analizi ve Değerlendirmesi Yöntemi ve Kurallı Birleştirme Tekniği kullanılmıştır. Ekoturizm bakımından uygun alanların belirlenmesinde ise uzman görüşleri doğrultusunda Analitik Hiyerarşi Süreci Yöntemi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, doğal ve kültürel peyzajların korunması yaklaşımıyla planlanması durumunda Gebiz Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi'nin tek bir golf sahasını taşıma kapasitesine sahip olduğunu; ekoturizm açısından ise yüksek bir değere sahip olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The diversification of tourism and extension of it to whole year has been adopted as a national policy in Turkey. In this context, ecotourism has come into the agenda in addition to golf tourism, which has been supported for many years. The Culture and Tourism Conservation and Development Areas are being declared in order for the development of tourism in Turkey and physical plans are prepared for this areas. It is of at most importance that these plans are environmentally friendly for the sustainability of tourism. Because, those tourism facilities and activities, which are done without considering the ecology of the area are potentially harmful to ecosystems and might lead to important environmental problems. The objective of this research is to determine the suitable areas for golf tourism and ecotourism, which are the intended uses for Gebiz CTCDA, in line with the conservation of natural and cultural landscapes. For golf courses, Landscape Resource Analysis and Evaluation Method and Rules technique has been used while Analytical Hierarchy Process (AHP) is being used for potential ecotourism areas. The findings show that in case the area is planned with the approach of preserving natural and cultural landscapes, it has a capacity only for one golf course; and that it has not a high value regarding ecotourism.