Taşıtlardan kaynaklı gürültü çalışması Adana kent merkezi örneği
Noise study caused by vehicles a case of Adana central
  1. Tez No: 566001
  2. Yazar: SONER HALAÇLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son yıllarda, nüfus artışı ve kentleşme ile birlikte gürültü kirliliği önemli bir çevresel sorun olarak görülmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda bu sorun günden güne artış göstermektedir. Kirliliğin kaynak araştırmasında taşıtlardan kaynaklı trafik gürültüsü her an maruz kalınan bir gürültü türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Gürültünün fizyolojik ve psikolojik açıdan değerlendirilmesi sonucunda toplum sağlığına olumsuz etkileri birçok araştırmaya konu olmuştur. Adana kent merkezinde trafik akışının en yoğun olduğu Turgut Özal ve Kenan Evren Bulvarları üzerinde belirlenen kavşaklarda gündüz 07:00-08:00, akşam 19:00-20:00 ve gece 23:00-00:00 saatleri arasında araç sayıları, türleri, gürültü seviyeleri ve gürültü haritalandırılması çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Çalışmanın devamında, özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde hava alanı, karayolu, demiryolu ve sanayiden kaynaklı gürültülerin hesaplanması ve haritalandırılması için kullanılana SoundPLAN programı ile alınabilecek önlemlere ilişkin hesaplamalar doğrultusunda gürültü haritası çıkartılmıştır. Sonuç olarak, mevcut gürültü kaynakları belirlenmiş ve bu kaynakların çevreye verdiği kirliliğin ölçülerek kirlilik kaynaklarının haritalama yöntemi ile yoğunlaşma noktaları ortaya çıkartılmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda, insan ve çevre sağlığını etkileyecek seviyelerde olan bölgeler için de bir takım önlemlerin alınmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the population increase and urbanization, noise pollution is seen as an important environmental problem. This problem is increasing day by day in developed and developing societies. In the source investigation of the pollution, the traffic noise originating from the vehicles comes out as a kind of noise which is exposed at any moment. As a result of evaluation of the physiological and psychological aspects of the noise, the negative effects on the health of the community have been subject to many researches. Turgut Ozal and Kenan Evren Boulevards, which have the highest traffic flow in the city center of Adana, are located at junctions between 07:00-08:00, evening 19:00-20:00 and between 23:00-00: noise levels and noise mapping are the main objectives of the study. The noise map has been drawn up in the course of the work in line with the calculations for measures to be taken with the SoundPLAN program, which is used for the calculation and mapping of airborne, highway, railway and industrial noise sources in European Union countries. As a result, existing noise sources have been identified and the pollution of these sources has been measured and the points of concentration of pollution sources have been revealed. In the light of this information, it will contribute to taking a number of measures for regions that will affect human and environmental health.