Türkiye ekonomisi'nde ekonomik büyüme istihdam ilişkisi
Economic growth employment relationship in Turkish economy
- Tez No: 566012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ekonomik büyüme ile istihdam ilişkisinin Türkiye açısından ele alındığı bu çalışmada, ekonomik büyüme ile istihdam arasındaki ilişki Türkiye için test edilmiştir. Bu kapsamda ekonomik büyüme, istihdam ve işsizlik ilk olarak kavramsal açıdan açıklanmış, ardından bu üç değişkenin dünyada ve Türkiye'de değişim seyrine yer verilmiştir. Daha sonra büyüme ve istihdam arasındaki ilişki teorik ve ampirik açıdan değerlendirilmiştir. Çalışmada 2005:01-2018:03 dönemine ait ekonomik büyüme ve istihdam arasındaki ilişki ARDL (Autoregressive Distributed Lag) yaklaşımı ve Toda-Yamamoto nedensellik testi kullanılarak incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre ekonomik büyüme ile istihdam arasında eşbütünleşme bulunmuştur. Toda-Yamamoto nedensellik sonuçlarına göre ise ekonomik büyüme ile istihdam arasında çift yönlü ve negatif ilişki tespit edilmiştir. Buna göre ekonomik büyümede meydana gelen artışların istihdamı azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. İstihdamın arttırılabilmesi için, emek yoğun teknolojinin teşvik edilmesi, eğitim sisteminde düzenlemelerin yapılması ve nitelikli işgücünün sağlanması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, where economic growth and employment relations are addressed in Turkey, the relationship between economic growth and employment has been tested for Turkey. In this context, economic growth, employment and unemployment were first conceptually explained, followed by the course of change in these three variables in the world and in Turkey. Later, the relationship between growth and employment was evaluated theoretically and empirically. In the study, relationship between economic growth and employment in the period 2005:01-2018:03 was examined using the ARDL (Autoregressive Distributed Lag) approach and the Toda-Yamamoto causality test. According to the results of the analysis, co-integration between economic growth and employment was found. According to the results of Toda-Yamamoto causality, two way and negative relationship between economic growth and employment was determined. Accordingly, the increase in economic growth has been concluded that reduces employment. In order to increase employment, it is believed that labour-intensive technology should be encouraged, regulations in the education system and qualifed workforce must be ensured.