H.pylori (+) peptik ülserli hastalarda endotoksin ve DNA hasar seviyesinin incelenmesi
Investigation of endotoxin and dna damage level in patients with h.pylori (+) peptic ulcer
  1. Tez No: 566069
  2. Yazar: İSLİM GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAYET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kanserojen olduğu tespit edilen ilk bakteri olan Helicobacter pylori, mide suyu asiditesine rağmen mide mukozasının mukus tabakasının altında, dünya nüfusunun yarısından fazlasında bu bakteri kolonizedir. Farklı gastro-dudenol klinik tablolardan ve komplikasyonlardan (gastrit, mide ve peptik ülserler ve mide kanserleri) sorumludur. Mide kanseri büyük bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilir ve kötü prognozu tetikleyerek, kansere bağlı ölümlerde en yaygın üçüncü neden olarak yer almaktadır. Dünya çapında her yıl yarım milyondan fazla kişinin ölümüne neden olmasından sorumlu tutulmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız pozitif peptik ülserli hastalarda, aralarında bir korelasyon olup olmadığını bulmak için DNA hasar seviyesini tespit etmek ve bakteriyel endotoksini hücresel boyutta analiz etmektir. Bir korelasyon varsa, bunu değerlendirmek ve H.pylori'nin neden olduğu patogenezde molekül bazında hücrelerin etkilenip etkilenmediğini belirlemektir. DNA hasarı, kitler kullanılarak ELISA yöntemi ile belirlendi (marker 8-OHdG (Hidroksideoksiguanozin)). Endotoksin analizi HEK-BlueTM LPS Detection kiti ile yapıldı. Elde edilen veriler analiz edildi. Analizler sonucunda elde edilen verilere göre hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı fark bulundu ve bu iki parametre arasında zayıf bir korelasyon olduğu gözlemlendi. Günümüzde, H.pylori enfeksiyonu ve mide kanserleri için mükemmel başarılı tedavi zor olmakta, bu nedenle yeni tedavi yaklaşımları ve stratejileri geliştirmeye ve mide kanserine karşı mücadelede bu tür çabalara katkıda bulunmaya ihtiyaç vardır. Antikanser ilaçların en büyük dezavantajları kişiye özgün olmaması ve zararlı yan etkileri olmalarıdır.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori, the first bacterium found to be carcinogenic, despite the acidity of gastric juice the protective mucus layer of the stomach mucosa of more than half of the world's population colonized with this bacterium. It is responsible for different gastro-dudenol clinical pictures and complications (gastritis, gastric and peptic ulcers and gastric cancers). Gastric cancer is considered as a major public health issue and ranks as the third most common cause of cancer-related mortality triggering bad prognosis. It is incriminated in more deaths than half a million people worldwide every year. Our aim is to dermine the level of DNA damage level and analyse bacterial endotoxin through cellular dimension in positive peptic ulcer patients as well as to find whether there is a correlation between them. If there is a correlation, to assess it and to determine whether or not the cells affected in molecule basis in pathogenesis caused by H. pylori. DNA damage was determined by ELISA method using kits (marker 8-OHdG (Hydroxydeoxyguanosine)). Endotoxin analysis was performed with HEK-BlueTM LPS Detection kit. Obtained data were analysed. According to the data, significant difference found between patient and control group and between these two parameters observed there is a weak correlation. Nowadays, perfect successful treatment for H.pylori infection and gastric cancers is difficult, so there a need to develop new treatment approaches and strategies and to contribute in such efforts in the fighting against gastric cancer. The major disadvantages of anticancer drugs are they are not original and have harmuful side effects.