Peptik ülserli hastalarda helikobakter pilori tespitinde hangi testi kullanalım?
Which test to use helicobacter piloria detection in patients with peptic ulcer?
- Tez No: 655287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAY KANDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada H. pilori enfeksiyonunu saptamada altın standart olarak kabul edilen histopatolojik inceleme ile GAT ve üre nefes testlerini karşılaştırarak bu testlerin biyopsinin yerini alıp alamayacağını araştırdık. Yöntem: Üre nefes testi ve gaitada antijen testinin araştırma popülasyonumuzda kullanılabilirliğin araştırmak için 50 kadın 50 erkek olmak üzere toplamda 100 H. pilori pozitif hasta üzerinde üre nefes testi ve GAT uygulanmış ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hastalardan alınan gaita örnekleri GAT kullanılarak değerlendirilmiş ve toplamda 52 hastada pozitif sonuç elde edilirken 48 hastada sonuç negatif gelmiştir. Hastalara üre nefes testi uygulandığında ise 71 hastada pozitif sonuç elde edilirken geri kalan 29 hastada ise negatif sonuç elde edilmiştir Sonuç: Elde edilen sonuçlar literatüre kıyasla daha düşük sensitivite ve spesifiteye sahiptir. Bu bulgular ışığında toplumumuzda görülen H. pilori suşuna yönelik GAT' ne ihtiyaç olduğu düşünülebilir. Yine üre nefes testinin uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi için bakteri yükünün de değerlendirmeye katıldığı yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we investigated whether these tests can replace biopsy which is accepted as the gold standard in detecting H. pylori infection by comparing histopathological examination and stool direct antigen test and urea breath tests. Method: To investigate the usability of urea breath test and stool antigen test in our research population, urea breath test and stool antigen test were performed on a total of 100 H. pylori positive patients, 50 females and 50 males, and the results were compared. Results: Stool samples from the patients were evaluated using the Stool antigen test (SAT) and a positive result was obtained in 52 patients in total, while the result was negative in 48 patients. When urea breath test was applied to patients, a positive result was obtained in 71 patients while a negative result was obtained in the remaining 29 patients. Conclusion: The results obtained have lower sensitivity and specificity compared to the literature. In the light of these findings, it may be thought that a stool antigen test is needed for the H. pilori strain seen in our society. Again, in order to evaluate the applicability of the urea breath test, new studies are needed in which bacterial load is also included in the evaluation.