Resveratrolün spinal kord iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine etkisi deneysel çalışma
Effect of resveratrol on spi̇nal cord ischemia-reperfusion injury experimaental study
  1. Tez No: 566073
  2. Yazar: KAPTANIDERYA TAYFUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KORAMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Torakoabdominal aort anevrizmaları'nın cerrahi tedavisi sırasında oluşabilen spinal kord hasarı halen korkulan bir komplikasyondur. Bu çalışmanın amacı, tavşan modelinde bir antioksidan olan resveratrol'un tek başına ve Nitrik Oksit (NO) sentaz inhibitörü olan L-NAME ile kombine kullanılarak spinal kord iskemi reperfüzyon hasarına koruyucu etkisini araştırmaktı. Gereç ve Yöntemler: 24 adet tavşan 4 gruba ayrıldı. Gruplar ; Grup 1:Sham grubu, Grup 2: Kontrol grubu, Grup 3: Resveratrol grubu, Grup 4: Resveratrol + L-NAME grubu idi. Kan örnekleri batın açılmadan ve reperfüzyonun 48. saatinde alındı. 48 saatin sonunda nörolojik değerlendirmeyi takiben denekler sakrifiye edildiler ve spinal kord dokuları histopatolojik değerlendirme için alındı. Bulgular: Biyokimyasal analizler bakımından gruplar arasında istatistiksel fark izlenmezken, nörolojik ve histopatolojik değerlendirmede istatistiksel fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Spinal cord injury that may occur during surgical treatment of thoracoabdominal aortic aneurysms remains to be a concerning complication. Many pharmacological agents have been used to prevent the spinal cord injury related to ischemia – reperfusion injury. The aim of this study was to investigate protective effect of resveratrol (an antioxidant) alone and in combination with L-NAME (a nitric oxide synthase inhibitor) against spinal cord ischemia-reperfusion injury in an experimental rabbit model. Materials and methods: 24 rabbits were added to the study. The study was conducted on 24 rabbits assigned into 4 groups as follows: group 1, sham group; group 2, control group; group 3, resveratrol group; and group 4, resveratrol plus L-NAME group. The blood samples were drawn before abdominal exposure and on the hour 48. Resveratrol 10mg/kg and L-NAME 3mg/kg has given to the test subjects. The animals were sacrificed after neurological assessment on the hour 48 and spinal cord tissues were removed for histopathological examination. Findings: No significant difference was observed in biochemical analyses while there were significant differences in neurological assessment and histopathological examination between groups.