Liderliğin karanlık yüzüne bir bakış: Toksik liderlik kavramı ve toksik liderliğin işgören motivasyonu ve tutumları üzerindeki etkileri
A look at the dark side of leadership: The concept of toxic leadership and the effects of toxic leadership on employee motivation and attitudes
  1. Tez No: 566129
  2. Yazar: BERKAY İSKİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, toksik liderlik kavramının içeriğini ve toksik liderliği oluşturan unsurları açıklamak ve bu unsurların işgörenlerin motivasyonu ve tutumları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda; toksik liderlik davranışının işgörenlerin içsel motivasyonu ve iş tatmini üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırma, 2019 yılında İstanbul, Kocaeli ve Bursa illerinde çeşitli sektörlerdeki kurumlarda görev yapan 133 çalışana uygulanan anket sonuçlarına dayanmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde liderlik modelleri ve toksik liderlik, ikinci bölümünde motivasyon, üçüncü bölümünde iş tutumları ve dördüncü bölümünde toksik liderliğin işgören motivasyonu ve tutumları ile olan ilişkisi incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre, toksik liderliğin içsel motivasyona ve iş tatminine negatif ve anlamlı etki ettiği kısmen görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the content of toxic leadership concept and the elements that constitute toxic leadership and to reveal the effects of these elements on the motivation and attitudes of employees. In this context; the effects of toxic leadership behavior on intrinsic motivation and job satisfaction of employees are examined. The research is based on the results of the survey applied to 133 employees in institutions in various sectors in İstanbul, Kocaeli and Bursa in 2019. In the first part of the study, leadership models and toxic leadership, motivation in the second part, work attitudes in the third section and the relationship of toxic leadership with employee motivation and attitudes in the fourth part were examined. According to the results obtained from the research, it has been seen partially that toxic leadership has a negative and significant effect on intrinsic motivation and job satisfaction.