Spastik serebral palsi'li çocuklarda üst ekstremitenin hareket kalitesi ve performansı ile gövde kontrolü arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the motion quality and performance of the upper extremity and control of the trunk in children with spastic cerebral palsy
  1. Tez No: 566135
  2. Yazar: UFUK DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NERİMAN NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışma, spastik Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda gövde kontrol durumu ile üst ekstremite hareket kalitesi ve performansı arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS)'ne göre seviyesi I-III arasında olan, 5-17 yaş aralığındaki, 42 spastik SP'li çocuk çalışma grubuna ve herhangi bir mental-motor problemi olmayan 20 çocuk ise kontrol grubuna dahil edildi. Çalışmaya katılan toplam 62 çocuğun sosyodemografik özellikleri ve genel sağlık bilgileri değerlendirme formuna kaydedildi. Genel motor bozukluk seviyeleri“Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi”(KMFSS)'yle, günlük yaşamdaki bağımsızlık düzeyleri“Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği”(WeeFIM)'yle, üst ekstremite normal eklem hareket açıklığı universal gonyometreyle, üst ekstremite tonus durumu“Modifiye Tardieu Skalası”(MTS)'yla, gövde kontrolü“Gövde Kontrol Ölçüm Skalası”(GKÖS)'yla, üst ekstremite fonksiyonları ise“El Becerileri Sınıflandırma Sistemi”(EBSS),“ABILHAND – Kids Elle İlgili Yetenek Ölçeği”,“Kutu ve Blok Testi”(KBT),“Dokuz Delik Tahta Testi”(DDTT) ve“Pembe Kule Süreli Performans Testi”(PKSPT)' yle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was carried out to investigate the relationship between trunk control and quality of motion and performance of the upper extremity in children with spastic Cerebral Palsy (CP). Material and method: Fourty two children with spastic cerebral palsy, ages between 5 to 17 years, who were in the I-III level according to the Gross Motor Functional Classification System (GMFCS) were included in the study group and twenty children without any mental-motor disorders were included to the control group. Sociodemographic characteristics and general health information of 62 children were recorded in the“evaluation form”. General motor impairment status was evaluated by“Gross Motor Function Classification System”. Independence levels in daily life evaluated with“Functional Independence Measurement”(WeeFIM). Upper extremity range of motion was evaluated by“universal goniometer”. Upper extremity tonus status was evaluated by“Modified Tardieu Scale”(MTS). Trunk control was evaluated with“Trunk Control Measurement Scale”(TCMS) and upper extremity functions were evaluates by using the“Manual Ability Classification System”(MACS),“ABILHAND-Kids”,“Box and Block Test”,“Nine Hole Peg Test”, Pink Tower Duration Performance Test".