Spastik serebral palsili çocuklarda gövde kontrolü ve postüral dengenin ekstremitelerin selektif motor kontrolü ile ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 695330
  2. Yazar: BAYRAM SIRRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ELBASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Spastik Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda gövde kontrolü, postüral denge cevapları zayıftır ve ekstremitelerde istemli izole eklem hareket becerisi olarak bilinen Selektif Motor Kontrol (SMK)'de bozukluklar görülmektedir. Bu bozukluklar kaba motor fonksiyonları olumsuz yönde etkiler. Bununla birlikte postüral kontrol ve denge cevaplarının ekstremite SMK'si ile ilişkisinin bilinmesi yapılan müdahaleler için önemlidir. Bu çalışmanın amacı spastik SP'li çocuklarda gövde kontrolü ve postüral dengenin ekstremitelerin SMK'si ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya 5-12 yaşlarında ve KMFSS (Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi) 1-3 seviyesinde olan 58 spastik SP'li çocuk dâhil edildi. Çocukların demografik bilgileri kaydedildi. Denge cevapları için Pediatrik Denge Skalası (PDS), gövde kontrolü için Gövde Kontrol Ölçüm Skalası (GKÖS), üst ekstremite SMK'si için Üst Ekstremite Selektif Kontrol Skalası (ÜESKS) ve alt ekstremite SMK'si için Alt Ekstremite Selektif Kontrol Skalası (AESKS) skorları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In children with spastic CP (Cerebral Palsy), trunk control and postural balance responses are weak and there are defects in SMC (Selective Motor Control), known as voluntary isolated joint movement skills in the extremities. These disorders negatively affect gross motor functions. However, knowing the relationship between postural control and balance responses and extremity SMC is important for interventions. The aim of this study is to investigate the relationship between trunk control and postural balance and SMC of the extremities in children with spastic CP. 58 children with spastic CP between the ages 5-12 years and at GMFCS (Gross Motor Function Clasification System) 1-3 level included in the study. Demographic datas of the children were recorded. PBS (Pediatric Balance Scale) was use to assess the balance, TCMS (Trunk Control Measurement Scale) was used for trunk control, SCUES (Selective Control of Upper Extremity Scale) was used for upper extremity SMC, and SCALE (Selective Control Assesment of the Lower Extremity) was used for lower extremity SMC.