AISI 304, EN 10130 DC01, bakır sac levhaların V bükme yöntemi ile şekillendirilmesi sonucunda oluşan geri yaylanma miktarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of springback of AISI 304, EN 10130 dc01 and copper sheet by V bending method
- Tez No: 566162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEKİN BASMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sac levhaların şekillendirilmesinde karşılaşılan problemlerden biri geri yaylanmadır. Kalıplardan çıkacak olan parçaların istenilen tolerans sınırlarında olması için, bükülen sac levhaların geri yaylanma miktarlarının belirlenmesi önem taşır. Bu tez çalışmasında, V bükme kalıplarında sac levhaların geri yaylanma miktarları deneysel olarak incelenmiştir. Geri yaylanma sonuçlarının belirlemek için V bükme kalıbı tasarlanmış ve deney malzemesi olarak AISI 304, EN 10130 DC01, Bakır sac levhalar kullanılmıştır. 1 ve 2 mm kalınlıktaki numuneler 60, 90 ve 120 derece kalıp açılarında ve her açı için 2 mm ve 4 mm olan farklı bükme radyüs değerleri kullanılarak deneyler gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonrası numunelerin geri yaylanma miktarları görüntü işleme sistemine sahip takım ölçüm cihazı kullanılarak alınmıştır. Deneylerden elde edilen sonuçlar belirlenen parametrelere göre karşılaştırılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda en fazla geri yaylanma Bakır sac levhada gözlemlenmiştir. Kalıp açısı arttıkça geri yaylanmanın azaldığı görülmüştür. Sac levha kalınlığının artmasıyla geri yaylanma miktarının azaldığı ve bükme radyüsü arttıkça geri yaylanmanın arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the problems encountered in the shaping of sheet metal is springback. In order to ensure that the parts to be released from the molds are within the desired tolerance limits, it is important to determine the springback of the bended sheet plates. In this thesis, the springback of the sheet metal in V bending molds was investigated experimentally. In order to determine the springback results, V bending mold was designed and AISI 304, EN 10130 DC01, Copper sheet plates were used as test material. Samples with thicknesses of 1 and 2 mm were tested at 60, 90 and 120 degrees mold angles and different bending radius values of 2 mm and 4 mm for each angle. After the experiments, the springback of the samples were taken by using a tool measuring device with image processing system. The results obtained from the experiments were compared according to the determined parameters. As a result of the experiments, the most springback was observed in the copper sheet. It was seen that the mold angle increased as the spring back decreased. It was observed that the with the springback is decreased and with the increasing bending Radius the springback is increased.