Yüksek riskli HPV (+) olan hastalarda kolposkopi ve biyopsi spesmenlerinin sonucu
The result of colposcopy and biopsy specimens in patients with high risk HPV (+)
- Tez No: 566169
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNEY, PROF. DR. EVRİM ERDEMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Yüksek riskli HPV pozitif olan kadınlarda sitoloji sonucu negarif olduğunda kolposkopi gerekliliği Gereçler ve Yöntem: Araştırmamıza Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Polikliniğine başvuran HPV tarama testi ve/veya sitoloji anormalliği olan hastalar çalışmaya dahil edildi. .Çalışma dahilinde 247 hastaya kolposkopik inceleme yapıldı. hastaların klinik veri ve kolposkopi sonuçları karşılaştırıldı. Katılımcıların yaşları, kolposkopi sonuçları ve biyopsi sonuçları değerlendirilmiştir. İstatiksel analizler için SPSS(Statisticak Package for Social Sciences) istatistik programı ile değerlendirildi. Kalitatif verilerin analizinde ki-kare testi, kantitatif ve ileri analizinde Mann-Whitney U testi uygulandı.p
Özet (Çeviri)
Aim: Examining the necessity of colposcopy when cytology result is negative in high-risk HPV positive women Materials and Methods: Patients with HPV screening test and / or cytology abnormality who applied to Gynecologic Oncology Polyclinic of Süleyman Demirel University Medical Faculty Hospital were included in the study. Colposcopic examination was performed in 247 patients. Clinical data and colposcopy results were compared. Age, colposcopy results and biopsy results were evaluated. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) was used for statistical analysis. Chi-square test was used for the analysis of qualitative data and Mann-Whitney U test was used for the quantitative and advanced analysis. A p value of