Rodos Türkleri halk kültürü
Rhodian Turks' folk culture
- Tez No: 566170
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Ege Denizi'nin güneydoğu ucundaki Rodos adası sahip olduğu stratejik konumundan dolayı tarihsel süreç içinde Akdeniz'de etkin güç olmak isteyen devletlerin hedefi olmuştur. Karada olduğu kadar denizlerde de egemen güç olmak isteyen Osmanlı Devleti de adayı ele geçirmek için mücadeleler vermiş ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde fethedilen ada 390 yıl Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. Fethinden itibaren Osmanlılar ada üzerinde sadece siyasi bir güç kurmakla kalmamış aynı zamanda Anadolu halk kültürünü de adaya taşımışlar ve böylece Rodos halk kültürü, Anadolu kültürünün bir parçası halini almıştır. Milli kimliği yansıtan halk kültürü ürünleri, toplum bireylerince oluşturulmuş her türlü maddi ve manevi özelliklerin bütünüdür. İçinde doğduğu halkın dünya görüşünü, yaşam şeklini, ahlaki değerlerini, örf, âdet ve geleneklerini yansıtır. Bu çalışmanın amacı, Rodos coğrafyasında Rodos Türklerine özgü halk kültürü unsurlarının tespit edilmesi ve aynı zamanda bunların unutulup yok olmadan gelecek nesillere aktarılmasına kaynaklık etmektir.
Özet (Çeviri)
Located in the southeastern corner of the Aegean Sea, the island of Rhodes has been targeted throughout the history due to its strategic position by the states which aimed to be effective powers in the Mediterranean Sea. The Ottoman Empire was one such state which fought to capture the island as it aimed to be a sovereign power on sea as well as on land. The island was conquered during under Suleiman the Magnificent and remained under the sovereignty of the Ottoman Empire for 390 years. Following the conquest, the Ottomans not only established political power on the island, but also brought Anatolian folk culture, and therefore, Rhodian folk culture has become a part of Anatolian culture. Folk culture products reflect the national identity and represent an integration of any material and nonmaterial characteristics created by individuals in a society. They reflect the world view, lifestyle, moral values, manners, customs, and traditions of the society they are produced in. This study aimed to determine the folk culture elements specific to the Rhodian Turks in the Rhodes' geography and to enable the transference of these elements to the next generations to prevent them from fading away.