Goal-oriented hierarchical task networks and itsapplication on interactive narrative planning
Hedef odaklı hiyerarşik görev ağlarıve etkileşimli anlatım planlamada uygulaması
- Tez No: 566183
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BERRİN YANIKOĞLU YEŞİLYURT, DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Sabancı Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dijital oyunların yapay zeka mimarilerinde en sık kullanılan yöntemler Karar Ağaçları (BT) ve Hedef-Odaklı Aksiyon Planlamadır (GOAP). Karar ağaçları mimarisi senaryo tabanlı çalıştığından ötürü çok kontrol edilebilirdir fakat genişletilmeye açık değildir. Bunun aksine GOAP mimarisi planlama temellidir, dolayısıyla kontrol edilebilirliği azdır fakat kolaylıkla genişletilebilirdir. Bu tez Hedef-Odaklı Hiyerarşik Görev Ağları'nı (GHTN) ileri sürer. GHTN; Planlama temelli olan Hedef-Odaklı Aksiyon Planlama mimarisi ile senaryo temelli Karar Ağacı mimarisinin karması olarak disayn edilmiştir. GHTN, Hiyeralşik Görev Ağları (HTN) yapısının mimarisinde değişikliklere giderek HTN'in yinelemeli planlama yapısını hedef odaklı bir planlama yapısı ile v değiştirir ve bu modifikasyon esnasında Karar Ağaçları'nda olduğu gibi bir senaryo yazım yapısını eklemeyi hedefler. GHTN'nin senaryo-planlama karması mimarisi, Etkileşimli Anlatı Planlama için kullanılabilir. Öncesinde yaratılmış bir görev ağı ile beraber çalıştırıldığında, tekrarsız ve devamlı bir anlatı akışı sağlar ve bu anlatı akışının dışarıdan verilen hedefler çerçevesinde düzenler. Kullanıcıya, anlatıyı hedefe götürmek üzere akıllıca seçilmiş sorular sorulur ve kullanıcının yaptığı seçimler doğrultusunda hikayeyi hedefe doğru tekrar yönlendirir. Dünyanın başlangıç durumu ve hedefleri, görev ağına hakim bir Senarist tarafından seçilir. Bu tezde, sunulan GHTN mimarisne Etkileşimli Anlatı Planlama görevi verilmiştir. Anlatıda kullanılacak görev ağı,“Lala Land”dünyasından esinlenerek yaratılmış, ve çeşitli başlangıç ve hedef durumları ile sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
Two of the most commonly used AI architectures in digital games are Behavior Tree (BT) and Goal-Oriented Action Planning (GOAP). The BT architecture is script based, highly controllable but barely expandable. On the other hand the GOAP architecture is planner based, barely controllable but highly expandable. This thesis proposes a hybrid AI architecture called Goal-Oriented Hierarchical Task Network (GHTN); combining planner based approach of GOAP with script based approach of BT. GHTN modifies the Hierarchical Task Network (HTN) architecture by replacing its iterative planner with a goal oriented planner, while maintaining the BT-like scripting capabilities of HTN. iii GHTN's iterative-planner hybrid architecture is suitable to be used for Interactive Narrative Planning. Using GHTN with a previously crafted domain, it is possible to obtain a non-repetitive and continuous narrative flow which can also be directed by external goals. The user is presented with choices that are intelligently chosen to push the narrative towards the goal; then, depending on the answers new choices are generated. The initial state of the world and the goals are specified by a Scenarist who has the knowledge of the domain. The proposed architecture is tested on Interactive Narrative Planning task with an example domain set in the Lala Land universe, and the architecture is tested with several initial world states and goals.