Hemşirelerin hasta güvenliği kültürü algılamaları ve örgütsel bağlılık düzeyinin değerlendirilmesi
Nurses' perceptions of patient safety culture and evaluation of organizational commitment level
- Tez No: 566202
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu tez, hemşirelerin hasta güvenliği kültürü algılarını tespit etmek, örgütsel bağlılık düzeylerini belirlemek ve bu iki değişkenin birbirleri ile olan ilişkilerini ortaya koymak amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, betimsel ve ilişkisel tarama modeline dayanmaktadır. Araştırmanın evreni Karaman ilindeki kamu hastanesinde görev yapan 299 hemşireden oluşmaktadır. Veri toplamada;“hasta güvenliği kültürü hastane anketinin”ve“örgütsel bağlılık ölçeğinin”Türkçesi kullanıldı. Veriler; frekans, yüzdeler, ortalama, standart sapma ile özetlendi. Karşılaştırmalı analizlerde; bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis testinden ve katagorik verilerin gruplar arası karşılaştırılmasında spearman korelasyon testinden yararlanıldı. Bulgular: Katılımcıların hasta güvenliği kültürü algıları düşük olarak belirlendi (genel skor %47). Hasta güvenliği kültürü algıları alt alanlarından“üniteler içindeki ekip çalışmasının”en yüksek olumlu cevap yüzde ortalamasına (% 83) sahip olduğu,“hataya karşı cezalandırıcı olmayan yanıt”alt alanının ise en düşük olumlu cevap yüzde ortalamasına (% 33) sahip olduğu belirlendi. Sosyodemografik özelliklerinin ve hasta güvenliği kültürü algısının yalnızca cinsiyet yönünden anlamlı farklılık oluşturduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: This thesis was planned to determine the nurses' perception of patient safety culture, todetermine their level of organizational commitment and to reveal the relationship of these two variables with each other. Materialand Methods: This study is based on a descriptive and relational scanning model. The population of the study consists of 299 nurses working in the public hospital in Karaman province. In the data collection, the Turkish version of ''the patient safety culture hospital survey'' and of ''organizational commitment scale'' were used. The datas were summarized by frequency, percentages, mean, standard deviation. Incomparative analyses, fromin dependent samples of t-test, from one-way analysis of variance, from Kruskal Wallis test, and from spearman correlation test for the comparison of categorical data between groups were used. Findings: Patient safety culture perceptions of participants were determined as low (overall score 47%). It was determined that the teamwork with in the units of patient safety culture perceptions had the highest positive response percentage (%83) of the teamwork with in the units and that the sub-field of responsetonon-punitive against the error had a mean of the lowest positive response (33). It was determined that socio demographic characteristics and patient safety culture perception were significant differences in gender only. It was determined that female nurses' perception of patient safety culture was higher than that of male nurses.