Farklı simanlarla simante edilen cam seramik örneklerinin hızlı yaşlandırma süreci sonucunda bağlanma dayanımının incelenmesi
Investigation of bond strength as A result of the rapid aging process of glass ceramic samples cemented with different cements
  1. Tez No: 566201
  2. Yazar: RABİA BOZBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ESKİTAŞCİOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı simanların yaşlandırma işlemi sonucunda seramiğe bağlanma dayanımının incelenmesidir. Çalışmamız için her siman grubu için 12 örnek olmak üzere 20 grup için toplam 240 seramik kesiti kullanıldı. Feldspatik seramikten elde edilen bu kesitlere Panavia V5, Rely X U200, G-CEM LinkForce, RelyX Veneer ve Variolink Esthetic olmak üzere beş farklı siman simante edildi. Her grup siman dört gruba ayrılıp üç grubuna farklı devirlerde (1750, 3500, 7000) termal siklus uygulaması yapıldı. Bir gruba hiç bir yaşlandırma işlemi uygulanmadı. Tüm gruplara shear testi uygulandı. Sonrasında makaslama bağlanma değerleri istatistiksel olarak değerlendirildi. Yaşlandırma işlemi sonrasında simanlar kendi içinde değerlendirildiğinde, makaslama bağlanma değerleri, tüm siman gruplarında genel olarak bir azalma göstermesine karşın bu azalma Panavia V5, RelyX Veneer ve Variolink Esthetic için istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the bond strength of cements to ceramicafter aging process. For our study, 240 ceramic sections were used for 20 groups. Each group contain 12 samples for each cement group. Panavia V5, Relyx U200, G-CEM LinkForce, RelyX Veneer and Variolink Esthetic were cemented in these sections obtained from feldspathic ceramics. Each cement group was divided into four groups for thermal cycling. Different cycles of thermal cycling (1750, 3500, 7000) were applied in three groups of these groups. No aging process applied just one group. Shear test was applied to all groups. Then Shear bond strength values were evaluated statistically.