Örgüte bağlılık yaratmada yönetim koçluğu becerilerinin etkisi ve lider-üye etkileşiminin aracılık rolü
The effect of management coaching skills in creating organizational commitment and the intermediate role of leader-member exchange
  1. Tez No: 566235
  2. Yazar: SEVİLAY KELEŞOĞLU SOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bir organizasyon yapısı içinde yer alan tüm yöneticiler, öncelikli olarak organizasyonun sürekliliğinin sağlanması ile yükümlüdürler. Bu çerçevede, örgüt hedeflerine ulaşmada örgütün asli unsuru olan çalışanların en üst seviyede katkıda bulunmalarının sağlanması da yöneticilerin yönetim becerileri ile doğru orantılı olacaktır. Hangi yönetsel kademede olursa olsun bir astın iş görme kabiliyetini doğru yönetebilen bir üst, organizasyonun, hedeflenen başarıya ulaşması için sosyal işbirliği ortamını geliştirerek, bireysel çabaların artırılmasını sağlamış olacaktır. Yönetim yazınında yaşanan gelişmeler neticesinde bireylerin yeteneklerini maksimum düzeyde kullanmasının ve verimliliğin işletmeler için önemi gün geçtikçe daha çok anlaşılmış, böylece koç ve koçluk sistemi, yönetsel düzeyde daha çok benimsenerek, uygulanır hale gelmiştir. Yöneticinin koçluk uygulamaları yoluyla çalışanların, organizasyonun hedeflerine odaklanarak, çabalarını bu yönde ortaya koyması, lider ile astın arasında kaliteli bir etkileşimin olması gibi sosyal işbirliği ortamını geliştirecek, tüm bunların bir çıktısı olarak da çalışanların örgüte olan bağlılıkları artmış olacaktır. Yöneticiler, uygun metodu kullanmaları halinde, çalışanı birlikte düşünmeye ve işbirliği duygusu ile sorumluluk paylaşmaya özendirerek, verdikleri somut görevlerin, benimsenip kendi hedefleri haline dönüştürülmesini sağlamış olacaktır. Bu işbirliği, literatürde Lider-Üye Etkileşimi (LÜE) adıyla inceleme alanı bulmuştur. Bu tez çalışmasında, koçluk uygulamaları, örgüt bağlılığı ve lider-üye etkileşimi (LÜE) kavramlarına yönelik literatür incelenmiş, söz konusu kavramların birbiri ile etkileşimleri ve bir örgüt içerisindeki gerçek etkilerini belirlemeye yönelik alan araştırması yapılarak, sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
All managers in an organizational structure are primarily responsible for ensuring the continuity of the organization. Within this framework, ensuring the highest contribution of the employees, who are the main elements of the organization in achieving the objectives of the organization, will be directly proportional to the managerial skills of the managers. A senior manager who can manage the ability of his junior managers regardless of their managerial level, will be able to increase the individual efforts by improving the social cooperation environment for the organization to achieve the targeted success. As a result of the developments in the management literature, the importance of the individuals to use their capabilities at the maximum level and the importance of productivity for the enterprises has been understood better, so that the coach and coaching system has become more and more applied at the managerial level. If the managers use the appropriate method, they will encourage the employees to think together and share responsibility with a sense of cooperation and will enable them to adopt the concrete tasks they have adopted and become their own targets. This cooperation has found a field of study in the literature under the name of Leader-Member Exchange (LMX). As a result, in this thesis, the literature on coaching practices, organizational loyalty and leader-member exchange (LMX) concepts are examined, field researches are conducted in order to determine the effects of these concepts on each other and their real effects within an organization and their results are discussed.