Zirkonyum kor ve farklı simanlar kullanılarak simante edilen cam seramik kronların hızlı yaşlandırma sonrası renk değişiminin incelenmesi
Examination of color change after accelerated aging of glass ceramic crowns using zirconium cor and different cements
- Tez No: 566248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ESKİTAŞCİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, 3 farklı dual cure rezin simanla (Rely X U200, G-CEM LinkForce ve Panavia V5) zirkonyum kor üzerine simante edilen aynı renk, form ve kalınlıktaki feldspatik cam seramik (Cerec Blocs) kronların termal siklus cihazında hızlı yaşlandırma sonrası meydana gelen renk değişimlerinin araştırılmasıdır. CAD/CAM sistemi (Cerec AC) kullanılarak 1 mm kalınlık ve 100 μ siman aralığına sahip feldspatik cam seramik (Cerec Blocs) kronlar ve zirkonyum güdükler üretildi. Her dual-cure siman için 15'şer örnek elde edilmiş olup toplamda 45 kron üretildi. Renk ölçümleri simantasyondan 24 saat sonra ve sırasıyla 1750, 3500 ve 7000 termal döngü yaşlandırmadan sonra spektrofotometre (SpectroShade Micro) cihazı ile her örnek için ayrı ayrı yapıldı. Elde edilen renk bulguları CIEDE2000 renk farkı formülasyonuyla hesaplandı ve her araştırma grubunun ΔE00 değerleri elde edildi. 7000 termal döngü yaşlandırmadan sonra en az renk değişimi Panavia V5 siman grubundaki örneklerde meydana geldi (ΔE00: 0.97). Rely X U200 siman grubu örneklerinin ortalama ΔE00 değeri 1.08 iken G-CEM LinkForce siman grubunda örneklerde ortalama ΔE00: 1.41 olarak bulundu. Termal döngü sayısı arttıkça her 3 dual cure simanda da ortalama ΔE00 değeri artmıştır. En hızlı renk farklılığı 1750 termal döngüden sonra meydana geldi. 3500 ve 7000 termal döngüden sonra ise renk farklılığı daha yavaş olmaktadır. Panavia V5 rezin simanın içeriğinde amin ajanı olmaması ve Rely X U200 rezin simanın içeriğinde benzoil peroksit ajanının olmaması bu simanlarda rengin daha stabil kalmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the color changes in the same color, form and thickness of feldspatic glass ceramics (Cerec Blocs) crowns which cemented with 3 different dual-cure resin cements (Rely X U200, G-CEM LinkForce and Panavia V5) on zirconium cor after accelerated aging in the thermal cycler device. Using CAD / CAM system (Cerec AC), feldspatic glass ceramics (CerecBlocs) crowns that have thickness of 1 mm and 100 μ cement space and zirconium cors were produced. For each dual-cure cement, 15 samples were produced and a total of 45 crowns were produced. After 24 hours of cementation and after 1750, 3500 and 7000 thermal cycling aging, color measurments was performed separately for each sample with spectrophotometer (SpectroShade Micro). The color results obtained were calculated by CIEDE2000 color difference formulation and mean ΔE00 values of each research group were obtained. The minimum color change after 7000 thermal cycling aging occurred in samples of the Panavia V5 cement group (ΔE00: 0.97). While the average ΔE00 of Rely X U200 cement group samples was 1.08, in the G-CEM LinkForce siman group the mean ΔE00 was: 1.41. As the number of thermal cycles increased, the average ΔE00 value increased in all 3 dual cure cements. The fastest color difference occurred after 1750 thermal cycles. Color difference is slower after 3500 and 7000 thermal cycles. The absence of an amine agent in the content of Panavia V5 resin cement and the lack of benzoyl peroxide agent in the content of Rely X U200 resin cement resulted in the color being more stable in these cements.