Soğuk plazma uygulamasının dental zirkonyanın yüzey özelliklerine ve rezin simanla bağlantısına etkilerinin araştırılması
Evaluation of the effects of non-thermal atmospheric plasma treatment on surface properties and shear bond strength of zirconia ceramics
  1. Tez No: 510773
  2. Yazar: MERVE ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇÖLGEÇEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışmasının amacı atmosferik soğuk plazmanın, tek başına ve klinik uygulamalarda yaygın kullanılan kumlama ve primer uygulaması yöntemleriyle farklı kombinasyonlar şeklinde uygulamasının, dental zirkonyanın yüzey özelliklerine ve rezin siman ile bağlanma dayanımı üzerine etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada zirkonya seramik CAD/CAM bloklardan elde edilen 310 adet örnek sinterlenme sonrası, uygulanacak yüzey işlemine göre 10 gruba ayrıldı: Z (Yüzey işlemi yok), K (Kumlama), Pr (Primer), KPr (Kumlama+primer), ZP (soğuk plazma), KP (kumlama+soğuk plazma), PrP (primer+soğuk plazma), KPrP (kumlama+primer+soğuk plazma), PPr (soğuk plazma+primer) ve KPPr (kumlama+soğuk plazma+primer). Deney gruplarında profilometre ile yüzey pürüzlülüğü, goniometre ile temas açısı (n=10) ve XPS ile elementel analiz (n=1) ölçümleri yapıldı. Rezin siman bağlanma dayanımı self-etch adeziv bir rezin siman kullanılarak, universal test cihazı ile makaslama bağlanma dayanımı testi uygulanarak gerçekleştirildi (n=20). Bağlanma dayanımları değerlendirilecek örneklerin yarısına termal siklus (5000 devir, 5-55 ºC) işlemi uygulandı. Kopma tipleri stereomikroskopta incelendi. İstatistiksel değerlendirme için tek yönlü ve iki yönlü ANOVA, çoklu karşılaştırma testi olarak da Student-Newman-Keuls testleri uygulandı (α=0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this in-vitro study was to evaluate the effects of non-thermal atmospheric plasma (NTAP) treatment, alone or combinated with sandblasting and/or primer applications on the surface roughness, wettability and bonding to resin cement of zirconia ceramics. In this study, 310 sintered zirconia specimens were divided into 10 groups according to the surface treatments received: Z (control), K (sandblasting), Pr (primer), KPr (sandblasting+primer), ZP (NTAP), KP (sandblasting+NTAP), PrP (primer+NTAP), KPrP (sandblasting+primer+NTAP), PPr (NTAP+primer) and KPPr (sandblasting+NTAP+primer). The surface roughness values was evaluated using a profilometer and the contact angle measurements were performed with a goniometer (n=10). Surface chemistry of specimens was characterized by XPS analysis (n=1). Shear bond strength (SBS) tests were performed using universal testing machine at a cross-head speed of 0,5 mm/min following cementation with a self-etch adhesive resin cement. Half of the specimens were subjected to thermocycling (5000 cycles,5-55°C) before SBS test. The failure mode was recorded by examining each specimen using a stereomicroscope. One-way and two-way ANOVA followed by Student-Newman-Keuls test (α=0.05) were used to analyze the data statistically. According to the results, untreated zirconia surfaces were found to have higher surface roughness values after NTAP treatment. NTAP was also found effective for lower contact angle values for the groups in which it was applied as the final stage. For the SBS values, it had the greatest effect in PPr group. NTAP application may be a novel alternative surface treatment for edhesive cementation of zirconia ceramics; but it needs to be supported by clinical studies.