Er:YAG lazerin farklı seramiklerden transmisyonu
Transmission of Er:YAG laser through different ceramics
- Tez No: 424590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH SARI, PROF. DR. ASUDE DİLEK NALBANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tam seramik restorasyonlar özellikle ön grup dişlerin restore edilmesinde, metal destekli seramiklere göre üstün optik özellikleri ve biyouyumluluklarından dolayı tercih edilmektedirler. Tam seramik restorasyonların simantasyon işlemi adeziv rezin simanlar ile yapılmaktadır. Ancak restorasyonların simantasyonu yapıldıktan sonra, herhangi bir sebeple sökülmesi gerektiğinde, bu işlem materyal özelliklerinden ve rezin simanın bağlantısından dolayı oldukça zordur. Bu çalışma tam seramik restorasyonların Er:YAG lazer kullanılarak çıkarılması işleminde farklı kalınlıktaki farklı seramik materyallerinin etkisini değerlendirmek için planlanmıştır. Bu çalışmada 6 farklı içerikteki CAD/CAM seramiğinden, 2 farklı kalınlıkta (0,5 mm ve 1 mm) ve 1x1 cm boyutlarında örnekler hazırlanmıştır. Power metre kullanılarak seramik örneklerden Er:YAG lazerin (2,940 nm, 10 Hz, 100 msn ve 133 mJ/pulse) transmisyon oranları ölçülmüştür. Elde edilen veriler iki yönlü varyans (ANOVA) ve LSD testleri kullanılarak analiz edilmiştir. En yüksek transmisyon oranı 0.5 mm kalınlıktaki lityum disilikat ve zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat seramikler (%70) için bulunurken en düşük oran 1 mm kalınlıktaki zirkonyum oksit kor seramik (%32) için bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
All-ceramic restorations provide excellent esthetic results and especially for anterior zone when compared metal supported restorations. Cementation of all-ceramic restoration process is done with adhesive resin cements. However after cementation of the restoration, debonding of the restoration is very difficult when any problem occured, because of the bond strength and material properties of resin cements. This study was aimed to evaluate the effect of different ceramic materials in different thicknesses during removal of the ceramic restorations using Er:YAG laser. Specimens were prepared from six different CAD/CAM ceramics, 2 different thicknesses (0.5 and 1 mm) and 1x1 cm sizes.Transmission rates of Er:YAG laser (2940 nm, 10 Hz, 100 ms and 133 mJ/pulse) through all ceramic materials measured by powermeter. Data were analysed by using two way variance analysis (ANOVA) and LSD tests. The highest transmission ratio was determined in lithium disilicate reinforced glass ceramic and zirconia reinforced lithium silicate ceramic with 0.5 mm thickness (70%) and the lowest one was determined in zirconium oxide core ceramic with 1 mm thickness (32%).