Brevicoryne brassicae (L.) (Hemiptera: Aphididae)'nin dört farklı karnabahar çeşidi üzerinde gelişimi
Brevicoryne brassicae (L.) (Hemiptera: Aphididae) development on four different types of cauliflower
- Tez No: 566264
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİME ÖLMEZ BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada 20 ± 1°Csıcaklık, %60 ± 5 orantılı nem ve 16:8 (A: K) şartları altında dört farklı karnabahar çeşidi (Tetris, Casper, Barcelona ve Steady) üstünde beslenen Brevicoryne brassicae'nin bazı biyolojik parametreleri araştırılmıştır. Bunların yapılan günlük kontrollerle ergin öncesi dönemlerinin gelişme süreleri, ölüm oranları, üreme öncesi, üreme dönemi, üreme sonrası süreleri, ergin yaşam süresi ve yaşam çizelgesi parametreleri belirlenmiştir. Brevicoryne brassicae (Lahana unlu yaprakbiti)'nin laboratuvar koşullarında ortalama döl süresi (To) en uzun 37.00 gün ile Steady çeşidinde, yavru sayısı en fazla 18.26 ile Tetris çeşidinde ve kalıtsal üreme yeteneği (rm) 0.106409 ile en az Casper çeşidinde olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some biological parameters of Brevicoryne brassicae (Hemiptera: Aphididae) on on four different cauliflower cultivars (Tetris, Casper, Barcelona and Steady) under 20: 1 °C temperature, 60 ± 5% relative humidity and 16: 8 (L:D) conditions were investigated. Developmental time and mortality rate of immature stages, pre-reproductive, reproductive, post-reproductive time and longevity, as well as reproduction of adults were determined by daily observations. Life table parameters were calculated by using data mentioned above. Brevicoryne brassicae in the laboratory conditions mean generation time (T0) of the longest 37.00 days with Steady cultivar, the number of offspring with a maximum of 18.26 Tetris cultivar and intrinsic increase rate (rm) 0.106409 with the least was calculated.