Brevicoryne brassicae ( L). (Hemiptera: Aphididae)'nin dört farklı brokoli çeşidi üzerinde gelişimi
Development of cabbage aphid, Brevicoryne brassicae (L). (Hemiptera: Aphididae) on four different broccoli varieties
  1. Tez No: 566929
  2. Yazar: TUBA YALÇIN DERNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİME ÖLMEZ BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Brevicoryne brassicae (L). (Hemiptera: Aphididae)'nin Monrello, Parthenon, Monaco ve Stryker brokoli çeşitleri üzerinde Brevicoryne brassicae'nin gelişme sürelerine, üreme öncesi dönemi, üreme dönemi, üreme sonrası dönemi, canlı kalma oranlarına ve yaşam süreleriyle bir dişinin doğurduğu ortalama yavru sayılarına, çeşitlerin etkilerini ortaya konulmuştur. Lahana unlu yaprakbitinin, Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Entomoloji laboratuvar koşullarında (20 ± 1 °C sıcaklık, % 65 ± 5 orantılı nem ve 16:8 saat uzun gün aydınlatmalı) ergin öncesi toplam gelişme süresini en uzun 5.10 günde Monrello çeşidi üzerinde, en kısa ise 4.38 gün ile Stryker çeşidi üzerinde tamamlamıştır. Brevicoryne brassicae'nin net üreme gücü (Ro), en yüksek Monrello çeşidinde 8.68, en az ise 4.82 gün ile Stryker olarak tespit edilmiştir. Brokoli çeşitlerinde kalıtsal üreme yeteneği (rm) değeri en yüksek Monaco çeşidinde 0.278556 gün olarak bulunmuştur. Bu çalışmada, Monrello brokoli çeşidi Brevicoryne brassicae'ye karşı diğer çeşitlerden daha hassas bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, some biological parameters of Brevicoryne brassicae (Hemiptera: Aphididae) on Monrello, Parthenon, Monaco and Stryker broccoli cultivars were evaulated. For this purpose, the effects of the varieties to the nymphal development time, survival rate, preoviposition, oviposition, survival rate and postoviposition period, longevity and reproduction of Brevicoryne brassicae have been revealed. The total developmental time of Brevicoryne brassicae was the highest (5.10 d) on Monrello, while it was the lowest (4.38 d) on Stryker under University of Dicle Agriculture Faculty Plant Protection entomology laboratory conditions (20 ± 1 °C, 65 ± 5 % Relativily humidity, 16:8 L:D). Net reproductive rate (Ro) was the highest (8.68 off spring/aphid/generation) on Monrello. The intrinsic rate of increase (rm) was the highest on Stryker with 4.82 day-1 and the lowest on Monaco with 0.278556 day-1. In this study, Monrellobroccoli variety against to Brevicoryne brassicae was found to be more sensitive than others