Multipl skleroz hastalarında tıbbi beslenme tedavisi ve probiyotik takviyesinin metabolik, fonksiyonel ve psikolojik duruma etkisi
Metabolic, functional and psychological effects of medical nutrition therapy and probiotic supplementation in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 566265
  2. Yazar: SEDA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR SÖKÜLMEZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nöroloji, Nutrition and Dietetics, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Amaç: Multipl Skleroz (MS) hastalarına verilen tıbbi beslenme tedavisinin ve probiyotik takviyesinin metabolik, fonksiyonel ve psikolojik durum üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu klinik çalışma 50 MS hastası ile gerçekleştirilmiştir. Hastalar Grup 1 (n=25) ve Grup 2 (n=25) olmak üzere ikiye ayrılarak iki ay boyunca Grup 1'e tıbbi beslenme tedavisi, Grup 2'ye tıbbi beslenme tedavisi ile birlikte probiyotik takviyesi verilmiştir. Biyokimyasal bulgular, antropometrik ölçümler müdahaleden önce ve sonra değerlendirilmiştir. Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), Yeme Tutum Testi-40 (YTT-40), Yaşam Kalitesi Formu (SF-36), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği (EDSS) hastalara hem müdahale öncesi hem de müdahale sonrası uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of medical nutrition therapy and probiotic supplementation on metabolic, functional and psychological status in patients with multiple sclerosis (MS). Material and Method: This clinical study was conducted among 50 MS patients. Patients were divided into two groups as Group 1 (n=25) and Group 2 (n=25). Group 1 received medical nutritional therapy Group 2 received medical nutritional therapy and probiotic supplementation for two months. Biochemical markers, anthropometric measurements were evaluated before and after the intervention. Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI), Eating Attitude Test-40 (EAT-40), Quality of Life Form (SF-36), Beck Depression Inventory (BDI), Extended Disability Status Scale (EDSS) were applied to patients at the baseline and two months after the intervention.