Avrupa Birliği'nin adalet ve içişleri politikası ile Türkiye'nin uyum süreci: Bir araştırma
The European Union's policy of justice and home affairs with adaptation process of Turkey: A research
  1. Tez No: 566281
  2. Yazar: SERKAN KÜÇÜKDOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Avrupa Birliği (AB)'nin Adalet ve İçişleri Politikalarına Türkiye'nin Uyum Süreci konusu bugün Avrupa Birliği'nin geldiği noktada son derece önem taşımaktadır. Avrupa Birliği'nin amacı siyasi bütünleşme olup ekonomik birlik esasen bu amaca giden bir araç durumundadır. Ekonomik birlikte, hukuki birliğin önemini anlamış bir Avrupa Birliği anlayışı ile üye ve aday ülkelerin hukuki mevzuatının birlikle uyumlu olması ana koşuldur. Bu nedenle adalet ve içişleri politikaları, Avrupa Birliği'nin varlığını korumakta ve geleceğini garanti altına almaktadır. Bu çalışmayla; Avrupa Birliği'nin kurulma gayesi, yapısı ve gelişimi konusu irdelenip, Türkiye'nin İçişleri ve Adalet Politikalarına uyum sürecinin incelenmesi, yapılan anket çalışması ile katılımcıların insan hakları, siyasal ilişkiler, adalet sistemi, dış politikalar ve benzeri konularda görüşlerinin alınması, bunların uyum sürecine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma sonucunda; Türkiye'nin AB'ye uyum süreci içerisindeki attığı adımların yeterli olduğu, olası AB üyeliğinin desteklendiği; ancak üyelik konusunda umutsuz olunduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of Turkey's European Union (EU) harmonization process to the Justice and Home Affairs policy today is extremely important at the point where the European Union. The aim of the European Union is political integration and economic unity is essentially a tool for this purpose. It is the main condition for the European Union to understand the importance of legal unity and to comply with the legal regulations of the member and candidate countries. Therefore, justice and home affairs policies protect the existence of the European Union and ensure its future. The European Union's founding purpose, structure and development of the subject search, examination of the integration process of Turkey's Justice and Home Affairs policy, the participants with the survey of human rights, political affairs, justice system, taking the views on foreign policy and other issues, which to their compliance processes effects are aimed. As a result, the steps taken by Turkey to the EU in the harmonization process is adequate, he supported the possible EU membership, but I can say that when desperate for membership.