Avrupa Birliği'nde ortak dış güvenlik politikası
Common foreign and security policy of European Union
  1. Tez No: 99957
  2. Yazar: HALİL ÇOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET AB düşüncesi 14 ncü yüzyıla kadar dayanır. Gerçek anlamda Avrupa Birliği düşüncesi ikinci Dünya Savaşından sonra ortaya çıkmıştır. 1951 yılında imzalanan ve Topluluğun temelini oluşturan AKÇT Antlaşmasını AAET, AET, TAS, Maastricht ve Amsterdam Antlaşmaları izlemiştir. AB'ni ayakta tutan üç sütün vardır. Bunlara üç sütun teorisi denir. Birinci sütunu topluluklar, ikinci sütunu ODGP, üçüncü sütunu ise Adalet ve içişleri oluşturur. Maastricht Antlaşmasına kadar AB'de ASİ şeklinde gelişen dış politika, Maastricht ve Amsterdam Antlaşmalarıyla siyasi birlik bağlamında hukuksal zemine oturtulmuştur. AB, uluslararası hukuk bağlamında hukuki kişiliğe ve fiil ehliyetine sahiptir. Bu kişiliği ve fiil ehliyeti sayesinde AB, ODGP ortaya koyabilecektir. Ancak AB'nin karar alma mekanizmasındaki gecikme ve zorluk birliğin kriz bölgelerine hızlı müdahalesini engellemektedir. Amsterdam antlaşmasıyla ortak karar alma yöntemi getirilerek oybirliğiyle karar alma yöntemi değiştirilmiştir. Böylece AB'nin ODGP'sı daha ılımlı hale getirilmiştir. Oybirliği yöntemi ODGP' nın işlemez hale getirmekte veya yavaş işlemesine sebep olmaktadır. AB'de ODGP'nın hedefleri; birliğin ortak değerlerinin savunulması, Birliğin ve Üye Devletlerin güvenliğinin her bakımdan pekiştirilmesi, BM Antlaşması, Helsinki sonuç belgesi ve Paris Şartı hedeflerine uygun olarak barışın korunması ve güvenliğin pekiştirilmesi, uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi, demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları ile tem özgürlüklere saygının geliştirilmesi ve sağlamlaştırılmasıdır. AB' nin ODGP araçları; ortak kararlar, ortak tutum, ortak eylem, ortak beyanlar ve ortak stratejilerdir. AB'e Üye Devletlerin ulusal çıkarını ön plana çıkarmaları ve karar alma mekanizmasındaki yavaşlık ODGP oluşturulmasında en önemli engeldir. Ortak karar alma yöntemi ve Subsidiarity ilkesi uyarınca bu engeller aşılmaya çalışılmaktadır. ABODGP'da insan hakları çok büyük bir önem taşımaktadır. AB yaptığı yardım ve antlaşmalara bu değerlerin ihlal edilmemesi şartını koymaktadır, insan hakları ihlalinde bu antlaşmalar iptal edilmekte ve yardımı kesilmektedir. Avrupa, güvenliğini uzun yıllar NATO ve ABD desteğiyle gerçekleştirmiştir. Bu nedenle savunmaya harcama yapmamıştır. Böylece iktisadi ve hukuki entegrasyonunu tamamlayan AB, siyasi birlik için gerekli olan güvenlik ve savunma alanına yönelmiştir. AB güvenlik ve savunma taleplerini ilk etapta BAB ile sağlamaktayken, 1998 yılından sonra AGSK'ne yönelmiştir. Özellikle 2003 yılında 60 Bin kişilik bir Avrupa Kolordusu kurulacaktır. BAB' in üstlendiği Petersberg görevleri AGSK'ya devredilmiştir. Bu görevler; insani yardım, kurtarma ve tahliye, barışı koruma, kriz görevleridir. AB, AGSK ile Türkiye gibi AB'ne üye olmayan ülkeleri AGSK operasyonlarında karar alma ve operasyon aşamasında dışarıda bırakmak istemektedir. AB muhtemel operasyonlarda ise NATO tesis, kolaylık ve imkanlarını kullanmak istemektedir. Hem de yeni bir savunma harcaması yapmadan. Türkiye BAB'daki gibi kazanımlarını AGSK'da da elde etmek istemektedir. Türkiye bu talebinde haklıdır. Türkiye'nin AB'ne tam üyeliği AB'nin ODGP'na büyük katkılar sağlayacaktır. Bu aynı zamanda Türkiye'nin de lehinedir. TC YfiKSEKÖĞRFTİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thougth of European Union goes along the 14 th century. The real meaning of European Union has been seen after Second World War. The Eurepean Atomic Energy Community, European Ecenomic Community, Eurepean Single Act, Maastricht and Amsterdam Agreements followed the Eurepean Coil And Steel Community Agreement which is foundation of Community signed at 1 951. There are three pillars which make the Eurepean Union stand straight up. This is called three pillar theory. The first pillar is communities. The second pillar is common foreign and security policy. The third pillar is justice and internal affairs. The European foreing policy which has been advanced as Eurepean Polititcal Corporation untill Maastricht Agreement has a legal base as a means of political union by Mastricht and Amsterdam Agreements. EU has legal personality and capacity to act due to international law. EU could have a common foreign and security policy by way of this personality and capacity to act. But the lateness and the difficulty of decision making process in EU prevent the operations in crisis regions rapitly. The way of Common decisison making which took place in Amsterdam Agreement changed the unanimity decision making proces which causes the CFSP in EU to work slowly or not to work. The aims of CFSP in EU are to defence the common values of union, to sterength the security of Union and members in every side, to protect and keep up peace suitable to the purposes of UN Agreement, Helsinki Final Act and Paris Clause, and to strength the international security, to advance the international corperation, to advance democracy, law of state and the respect of human rights and fundemental freedoms.The enstruments of CFSP in Europe are common decisions, common behaviour, common actions, common explanations and common strategies. The prevailing national porofits of members to The EU profits and the slowness of decision making process are the most important opstacles in front of CFSP. It is tried to overcome those obstacles by means of common decisison making process and subsidiary princeple. The human rights are very important in the CFSP of EU. It is an obligation on the egreements and any aid to any state not to exploid the human rights. IF The human rights are exploided by any state party, the agreement would be null and void. And the spport would be cut. Europe has made its own security realized by NATO and US for a long years. For this reason, Europe has decreased the defence expenditures. EU has completed the integration of economic and law. it leads the scurity and defence which are necessary fore a political union now. While EU was making the security and defence demands realized by BAB, It lead the ESDI after 1998. EU will build up a Cor including 60.000 soldiers. WEU which has Petersberg duties transfered these duties to ESDI. These duties are humanitarian aid, to rescue and unloading ( release ), to protect peace and crisis action. EU would like to have the states wihich are not full members of EU like Turkey out of ESDI operations and decision making process. EU would like to use NATO infrastructures, bases and headquarters. In fact EU would like to make this without any expenditure. Turkey would like to have the rights in ESDI like BAB. Turkey is right with its demand. The full membership of Turkey to EU would supply a lot of benefits to the CFSP of EU. This is also to the benefit of Turkey.