Obez ve non-obez bireylerde B12 vitamini seviyesi ile vücut kompozisyonu ve biyokimyasal bulgular arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between B12 vitamin level and body composition and biochemical findings in obese and non-obese individuals
- Tez No: 566284
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER TOKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı obez ve obez olmayan bireylerde B12 vitamini düzeyleri ile vücut kompozisyonu ve biyokimyasal bulgular arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu çalışma Samsun Büyük Anadolu Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Beslenme ve Diyet Polikliniği'ne başvuran 62 hasta alınmıştır. Hastalar vücut kompozisyonu ölçümleri yapıldıktan sonra Beden Kitle İndeks'lerine (BKİ) göre non-obez (obez olmayan) (n=31; BKİ
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the relationship between vitamin B12 levels and body composition and biochemical findings in obese and non-obese subjects. Material and Method: This study was conducted in Samsun Büyük Anadolu Hospital. Sixty-two patients who admitted to the Nutrition and Diet Policlinic were included in the study. The patients were divided into two groups according to Body Mass Index (BMI) as non-obese (n=31; BMI