Anti-tnf tedavisi gören romatoid artritli hastaların periodontal durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of periodontal status in rheumatoid arthritis patients treated with tnf blockers
- Tez No: 457475
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE ERCIYAS, PROF. DR. AYŞE BELGİN BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Periodontal hastalıklar ve romatoid artrit (RA), klinik ve patolojik özellikleri açısından benzerlik gösteren kronik enflamatuar hastalıklardır. Bu iki hastalığın patogenezinde benzer sitokin genotiplerinin ve protein kodlamasının olduğunu gösteren kanıtlar bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, RA tedavisinde kullanılan ilaçların periodontal ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisini araştırmaktır. Bu amaçla 100 RA ve Anti- TNF kullanan, 100 RA ve konvansiyonel ilaç (DMARD) kullanan ve 100 sistemik sağlıklı birey çalışmamıza dahil edildi. Bireylerin plak indeksi (Pİ), gingival indeksi (Gİ), sondlamada kanama indeksi (BOP), sondlama cep derinliği (SCD) ve klinik ataşman seviyesi (KAS) ölçülüp, tükürükte TNF-α seviyeleri değerlendirildi. Anti-TNF grubunda 8, DMARD grubunda 11 ve kontrol grubunda 23 kişiye periodontitis teşhisi konuldu. Klinik periodontal parametreler incelendiğinde SCD ve KAS değerlerinin kontrol grubuyla RA'lı gruplar arasında istatistiksel olarak farklı olduğu, ancak Pİ, Gİ ve BOP'un istatistiksel anlamlı fark göstermediği görüldü. TNF-α seviyeleri incelendiğinde, Anti-TNF grubunda en az olmasına rağmen, gruplar arasında istatistiksel olarak fark bulunmadığı görüldü. Bizim bu çalışmamız kapsamında çıkan sonuca göre, RA tedavisinde kullanılan ilaçların periodontal dokularda ataşman kaybını önleyici etkisinin olduğu söylenebilir. Ancak, bu konuyla ilgili daha kapsamlı, randomize ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases and rheumatoid arthritis (RA) are common chronic inflammatory disease and these conditions have similar clinical and pathologic features. Previously studies suggested that similar profiles of cytokine and their coding proteins are involved in the pathogenesis of periodontitis and RA. The aim of this study is to investigate the effects of drugs used to treat RA on periodontal and biochemical parameters. A total number of 300 individuals of which 100 are patients with RA and use TNF blockers, 100 are patients with RA and use disease modifying antirheumatic drugs (DMARDs) and 100 are systemic healty control group participated in our study. Plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), probing depth (PD), clinical atachment level (CAL) were measured, TNF-a levels from saliva tests were determined. 8 patients in TNF blockers group, 11 patients in DMARD group and 23 patients in control group were diagnosed as chronic periodontitis. PD and CAL were statistically significant in the control group compared to the groups of RA, but PI, GI and BOP were not statistically significant in the comparison between groups. When the TNF-a levels were evaluated there was no statistically significant in the comparisons between groups although TNF blockers group in at least. In light of our study, the drugs used to treat RA can impact on the host response of periodontitis. However, randomized controlled multicentre studies are needed in this area.