Flavonoid kokteyli verilmiş MCF-7 hücrelerinde aurora kinazın protein düzeyinde etkisinin araştırılması
Evaluation of aurora kinase protein level alterations in flavonoid mixture treated MCF7 cells
- Tez No: 566320
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tüm kadın kanserlerinin %18'ini oluşturan meme kanseri, kadınlarda kansere bağlı ölümlerin başlıca nedenidir. Yapılan çalışmalar tümörlerde hücre döngüsü düzenleyicilerinin sıklıkla ekspresyon seviyelerinin değiştiğini göstermiştir, bu durum hücre döngüsünün doğru işleyişinin kanserin önlenmesindeki önemini ortaya koymaktadır. Hücre siklusunda görevli Aurora kinazların(AK) kanserlerde aşırı eksprese olduğu gösterilmiştir. Bu yüzden AK'ın kanser tedavisinde moleküler hedef olabileceği düşünülmüş ve inhibitörler geliştirilmiştir. Preklinik çalışmalarda bu inhibitörlerin antitümör özelliklerinin olduğu belirtilse de ciddi yan etkilere sebep olmuştur. Bu sebeple doğal AK inhibitorlerinin araştırılmasına odaklanılmış ve flavonoidler önemli adaylardan olmuştur. Bu tez çalışmasında MCF7 Luminal A tip meme kanserini modelleyen hücre hattı belirli dozlarda ve saatlerde Flavonoid kokteyli (FK) ile muamele edilmiştir. FK muamelesi ardından WST-1 yöntemi ile sitotoksisite, Cell Cycle kiti ile hücre siklusu analizi ve Western blot yöntemi kullanılarak AURKA ve B proteinlerinin ekpresyon düzeyleri araştırılmıştır. WST-1 hücre proliferasyon analizi sonucunda en etkin dozun %10 olduğu belirlenmiştir. %35 oranında FK uygulanan hücrelerde 24.h'de neredeyse canlı hücre kalmamıştır. Hücre siklusu analizi ile FK uygulanmayan MCF7 hücre hattında hücrelerin %70'inin G2/M fazında olduğu görülürken %10doz FK uygulanması ile MCF7 hücrelerinin ilk 24.h'te S fazında, 48.h'te ise önemli bir çoğunluğunun G0/G1 fazında tutulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the main cause of cancer-related deaths in women. Expression levels of the cell cycle regulators are frequently altered in tumors. Aurora kinases(AKs) have several functions in the cell cycle and are shown to be overexpressed in various cancers including breast. In pre-clinical studies, AK-inhibitors were shown to have antitumoral properties, however, they also had serious side effects. Lately, the focus has been on natural AK-inhibiting compounds. In this thesis, the cell line modeling Luminal-A type breast cancer, MCF7, was treated with a Flavonoid cocktail(FC) at specific doses and times. Following the treatment, WST-1 method, Cell Cycle kit and Western blotting methods were used to evaluate the cytotoxic effect, to perform cell cycle analysis and to evaluate the expression levels of AURKA and B proteins, respectively. The most effective dose was found to be 10%. There were almost no remaining cells with 35% at the 24thhour. Of the untreated MCF7 cells 70% were in the G2/M phase, while cells treated with 10% were in the S phase following the 24thhour and at the 48thhour major amount were in the G0/G1 phase.