Serviks ve endometrium kanserli hastalarda brakiterapi sonrası cinsel işlevsellik
Sexual functionality in patients with cervical and endometrial cancer after brachytherapy
- Tez No: 566332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Serviks ve Endometrium Kanserli Hastalarda Brakiterapi Sonrası Cinsel İşlevsellik Amaç: Araştırma serviks ve endometrium kanserli hastalarda brakiterapi sonrası cinsel işlevselliğin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı bir çalışma olarak Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Ünitesi'nde yürütüldü. Araştırmaya Radyasyon Onkoloji Ünitesi'nde 26.10.2018-01.03.2019 tarihleri arasında serviks ve endometrium kanseri nedeniyle brakiterapi tedavisi yapılan ve araştırmaya katılma kriterlerine uygun yirmi bir hasta katılmıştır. Veriler; Veri Toplama Formu, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği ve bireysel derinlemesine görüşme formu ile elde edildi. Nicel verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma ve Mann Whitney U testi, nitel verilerin değerlendirilmesinde ise; içerik analizi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sexual Functionality in Patients with Cervical and Endometrial Cancer After Brachytherapy Objective: The research was conducted in order to evaluate the sexual functionality after brachytherapy in patients with cervical and endometrial cancer. Method: This research was conducted at Kocaeli University Research and Application Hospital Radiation Oncology Unit as a descriptive study. Twenty-one brachytherapy patients applied with cervical and endometrial cancer attended to this research in accordance with inclusion criterias between 26.10.2018 and 01.03.2019 dates in Radiation Oncology Unit. Information achievement process is performed by using Data Collection Form, Female Sexual Functionality Indicator and Individual in-depth Interview forms. In quantitative data evaluation average, standart deviation and Mann Whitney U Test, in qualitative data evaluation content analysis methods applied. Results: It is established that %57.1 of the participants has the diagnosis of Endometrium CA and there is no statistically significant difference (p>.05) between Female Sexual Functionality Indicator subscales and the mean of scale total scores with respect to the ages, medical diagnosesof the participants and whether they have chemotherapy treatment and surgical therapy.