Zihinsel engelli ve özgül öğrenme güçlüğü olan 7-14 yaş grubunda mekanik hipoterapi simülatörü ile denge değerlendirmesi
Balance assessment with mechanical hippotherapy simulator in the 7-14 age group with mental disabilities and specific learning disabilities
  1. Tez No: 947942
  2. Yazar: MERVE SELÇİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM SÖNMEZ ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Zihinsel engelli ve özgül öğrenme güçlüğü (ÖÖG) bulunan çocuklarda denge sorunlarına sıklıkla rastlanmaktadır. Hipoterapi, atla tedavi anlamına gelen bir terapi yöntemi olup, başta serebral palsi (SP) ve multiple skleroz gibi nörolojik durumlar olmak üzere, motor becerileri desteklemek amacıyla çeşitli bireylerde uygulanmaktadır. Son yıllarda, zihinsel engelli ve ÖÖG'li çocuklarda da denge gelişimini desteklemek amacıyla hipoterapinin kullanımına yönelik çalışmalar artmaktadır. Ancak, hipoterapi her zaman erişilebilir bir yöntem olmayıp, maliyet, ulaşım ve güvenlik gibi nedenlerle uygulamada çeşitli kısıtlılıklar söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle, atın doğal hareketlerini taklit eden ve daha kontrollü koşullarda uygulanabilen mekanik hipoterapi simülatörleri (MHS) alternatif bir yöntem olarak geliştirilmiştir. Bu çalışmada, zihinsel engelli ve ÖÖG'li 7-14 yaş grubu bireylerde MHS uygulamasının denge üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, Romberg, sert-yumuşak zemin (Foam Pad) ve tek çizgi üzerinde yürüme testlerinden başarıyla geçen, 15 zihinsel engelli ve 15 özgül öğrenme güçlüğü tanılı birey dahil edilmiştir. Bireylerin denge düzeyleri, uygulama öncesi ve sonrası statik (Keskinleştirilmiş Romberg ve Tek Ayak Üzerinde Durma Testi) ve dinamik (Fonksiyonel Uzanma ve Flamingo Denge Testi) denge testleriyle değerlendirilmiştir. Katılımcılar, haftada iki kez 10 dakikalık (dk) seanslarla olmak üzere, toplam dört hafta boyunca MHS uygulamasına alınmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 27.0 programı kullanılmış olup, tüm istatistiksel anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışma bulgularına göre, hipoterapi uygulaması sonrası hem zihinsel engelli hem de ÖÖG'li bireylerde denge testlerinde anlamlı gelişmeler gözlenmiştir (p < 0,05). Keskinleştirilmiş Romberg testinde, zihinsel engelli bireylerin uygulama sonrasındaki performansında istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptanmıştır (p = 0,018). Tek ayak üzerinde durma testinde ise, her iki ayakta da her iki grupta anlamlı gelişmeler elde edilmiştir (ÖÖG: sağ ayak p = 0,020; sol ayak p = 0,043 | Zihinsel engelli: sağ ayak p < 0,001; sol ayak p = 0,010). Flamingo Denge Testi (ÖÖG: p < 0,001; Zihinsel: p = 0,005) ve Fonksiyonel Uzanma Testi (ÖÖG: p=0,010; Zihinsel: p < 0,001) sonuçları da her iki grupta anlamlı düzeyde iyileşmeler göstermiştir. Öte yandan, uygulama öncesi gruplar arası karşılaştırmalarda, ÖÖG'li bireylerin tek ayak üzerinde durma (p < 0,001) ve fonksiyonel uzanma (p = 0,006) testlerinde zihinsel engelli bireylere kıyasla daha yüksek performans sergilediği belirlenmiştir. Hipoterapi öncesi ve sonrası değişimlerin karşılaştırılması sonucunda ise, sağ ayakta durma süresindeki gelişimin zihinsel engelli bireylerde daha belirgin olduğu tespit edilmiştir (p = 0,017). Sonuç olarak, MHS uygulamasının hem zihinsel engelli hem de ÖÖG'si olan bireylerin statik ve dinamik denge performanslarını artırmada etkili bir yöntem olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, mekanik hipoterapinin denge gelişimini destekleyen tamamlayıcı bir terapi aracı olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Gelecekte yapılacak çalışmalarda, daha geniş örneklem grupları ve farklı tedavi protokolleri ile mekanik hipoterapinin etkinliği derinlemesine araştırılmalı; böylece özelleştirilmiş rehabilitasyon programlarının geliştirilmesine katkı sağlanmalıdır. Ayrıca, hipoterapinin denge dışında motor fonksiyonlar ve genel rehabilitasyon süreçlerine olan etkileri de değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Balance problems are frequently observed in children with intellectual disabilities and specific learning disabilities (SLD). Hippotherapy, a therapy method that involves the use of horses, is primarily applied to individuals with neurological conditions such as cerebral palsy and multiple sclerosis to support motor skills. In recent years, studies focusing on the use of hippotherapy to support balance development in children with intellectual disabilities and SLD have increased. However, hippotherapy is not always an accessible method due to factors such as cost, transportation, and safety, which may impose limitations in practice. For this reason, mechanical hippotherapy simulators, which mimic the natural movements of a horse and can be implemented under more controlled conditions, have been developed as an alternative method. This study aimed to evaluate the effects of mechanical hippotherapy simulator applications on balance in individuals aged 7–14 years with intellectual disabilities and SLD. The study included 15 individuals diagnosed with intellectual disabilities and 15 individuals with SLD who successfully passed the Romberg, firm-soft surface (Foam Pad), and tandem walking tests. Participants' balance levels were assessed before and after the application using static (Sharpened Romberg and One-Leg Standing Test) and dynamic (Functional Reach and Flamingo Balance Test) balance tests. Participants underwent the mechanical hippotherapy simulator sessions twice a week for 10 minutes each session, over a period of four weeks.