Sağlık kurumlarında bilgi teknolojilerine yönelik hazırbulunuşluk ile teknoloji kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The assessment of relationship between readiness for information technology and technology use in health institutions
- Tez No: 566349
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA MUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Tıbbi ve idari birim çalışanlarının bilgi teknolojilerine hazırbulunuşluk durumlarının incelenmesi ve hazırbulunuşluğun, teknoloji kabulü ile olan ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya, Kocaeli ilinde kamuya bağlı 15 sağlık kurumunda çalışan 236 tıbbi birim çalışanı (K/E: 192/44) ve 139 idari birim çalışanı (K/E: 93/46) katılmıştır. Veri bilgi güvenliği ve mahremiyete yönelik görüşler, bilgi teknolojileri kullanımı ve hazırbulunuşluk sorularını içeren yapılandırılmış bir anket formu ile toplanmıştır. Bilgi teknolojilerine hazırbulunuşluk ölçeği için faktör analizi ve binary lojistik regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgular: Faktör analizi sonrası organizasyonel hazırbulunuşluk ve teknolojik hazırbulunuşluk olmak üzere iki faktör oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the readiness for information technology in medical and administrative staff and to evaluate the relationship between readiness for information technology and technology use. Materials and Method: In this cross sectional study, 236 medical staff (F/M: 192/44) and 139 administrative staff (F/M: 93/46) from 15 public health institutions in Kocaeli were included. The data were collected by a structured questionnaire regarding opinions about information security and privacy, use of information technologies and the readiness scale for information technology. Factor analysis and binary logistic regression analyses were performed for the readiness scale. Results: As a result of factor analysis, a two-factor structure regarding organizational readiness and technological readiness was formed.