Yargıtay kararları ışığında iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı nedenle feshi
In light of the court of cassation decisions termination of the labour contract by the employer for the justified reason
  1. Tez No: 566353
  2. Yazar: HAVVA YAKAR AĞMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamızda, iş hukukunda taraflar arasında uyuşmazlıkların en fazla olduğu ve iş ilişkisinin zayıf tarafı olan işçinin iş ilişkisinde en çok korunmaya ihtiyaç duyduğu konuların başında gelen iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı nedenle feshi konusu, daha sağlıklı iş ilişkilerinin kurulmasına katkı sağlanması amacıyla öğreti ve güncel yargı kararları ışığında incelenmiştir. İş sözleşmeleri çeşitli şekillerde sona erebilmektedir. Haklı nedenle fesih, tarafların iş ilişkisini sürdürmesinin dürüstlük kurallarına göre beklenemeyeceği ölçüde bir“haklı”sebebin ortaya çıkması halinde; objektif iyi niyet kuralları uyarınca sözleşmeye devam etmeye zorlanamayacak tarafa; tek taraflı irade beyanı ile İş Kanununda belirtilen haklı sebepler veya benzerlerine dayanarak belirli süreli iş sözleşmelerinde sözleşme süresinin bitimini beklemeden, belirsiz süreli iş sözleşmelerinde ise önceden fesih bildiriminde bulunmadan iş sözleşmesini derhal sona erdirme imkanı sağlamaktadır. İşçinin, işverene sunmuş olduğu hizmet karşılığı aldığı ücret kendisinin ve ailesinin yaşamında önemli bir yer tutmaktadır. İşverenin haklı nedene dayalı olarak iş sözleşmesini derhal feshetmesi, işçi açısından diğer fesihlere nazaran işçiyi maddi ve manevi açıdan daha çok yıpratabilecek, daha ağır sonuçları olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir. Uygulamada iş ilişkisinin sürdürülmesinin taraflarca beklenemeyeceği pek çok farklı durum ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple uygulamada karşılaşılan farklı durumların feshin hangi haklı nedene dayandırıldığının ve bu nedenin haklı neden oluşturacak ağırlıkta olup olmadığının belirlenmesi işçinin menfaatleri açısından oldukça önemli bir konudur. Ayrıca haklı nedenle fesih hakkının kullanılırken, haklı bir fesih sebebin bulunmaması, ileri sürülen sebebin ispat edilememesi, fesih hakkının süresi içinde kullanılmaması veya fesih usulüne uyulmadan fesih yapılması halinde, haklı nedene dayanmayan (haksız) fesih durumu söz konusu olacaktır. Haksız fesih durumunda ise sözleşmenin türüne ve işçinin iş güvencesi hükümlerinden yararlanmasına göre farklı bir takım sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. İşverene haklı nedenle iş sözleşmesini derhal fesih hakkı veren sebeplerden,“Ahlak ve İyiniyet Kurallarına Uymayan Davranışlar ve Benzerleri”nin hukuki sonuçları itibariyle diğer fesih türlerinden ayrıldığı, sonuçları bakımından işçinin en ağır hak kaybına yol açan haklı nedenle fesih sebepleridir.
Özet (Çeviri)
In our study, in the light of the doctrine and current judicial decisions in order to contribute to the establishment of healthier work relations, the termination of the employment contract by the employer, which is the subject of the most conflicts among the parties in the labor law and which is the weak side of the work relationship, the employer who needs the most protection in the business relationship, is examined. Employment contracts may end in various ways. In the event of a justified reason for the rightful termination, the parties cannot be expected to maintain their business relationship according to the rules of honesty; by the objective good faith rules can no longer be forced to continue to the contract; based on justifiable will statement and justified reasons stated in the Labor Law or similar ones, it provides the opportunity to terminate the employment contract without waiting for the expiration of the contract period in the fixed term employment contract and without giving notice of termination in indeterminate employment contracts. The wage received by the worker for the service provided to the employer has an important place in his / her life. The immediate termination of the employment contract by the employer is justifiable due to the heavier consequences of the worker, which may harm the worker more materially and morally than the other termination. In practice, many different situations arise which cannot be expected by the parties to maintain the business relationship. Therefore, it is a very important issue for the interests of the worker to determine whether the different situations encountered in practice are based on the just cause and whether the cause is justified. In addition, when the right to terminate the right to terminate, the cause of a right of termination, the reason given can not be proved, the termination of the right to terminate the right to terminate or termination without termination if the termination of the right of non-based (unjustified) will be the case. In the event of unfair termination, a different set of results may arise depending on the type of contract and the enjoyment of the worker's job security provisions. The reason of termination of the employment contract rightly for reasons that justify the employer, diğer Behaviors and Non-Compliance with the Code of Conduct and Similarity iyet in terms of the legal consequences of the other types of termination, the results of the workers with the right cause of termination of the cause of the most severe cause of termination of termination.