Bilgi ekonomisi ve büyük verinin kullanımı: Türk bankacılık sektörü örneği
Knowledge economy and using big data: The case of Turkish banking sector
- Tez No: 566436
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUÇİN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bankacılık sektöründeki büyük veri kullanımı, hem sektörün büyümesine hem de bu sektördeki firmaların kendilerine rekabet avantajı elde etmesine fırsat sunmaktadır. Türkiye bankacılık sektöründeki firmaların, küresel düzeyde kabul edilmiş büyük veri etkisini ne kadar kabul edip yararlandıkları, önemli bir araştırma konusunu oluşturmaktadır. Firmalar için çok önemli bir kaynak olan büyük veri kullanımının etkilerinin ortaya konulması ve bankacılıkta büyük veri kullanımının faydalarına dikkat çekilmesi açısından bu çalışma önem kazanmaktadır. Nitel bir araştırmanın tasarlandığı bu çalışmada, büyük veri kullanımının Türk bankacılık sektöründeki durumu ve sektöre gelecekte sunduğu fırsatlar belirlenmiştir. 11 uzman görüşü içerik analizi ile değerlendirilmiştir. İçerik analizine göre, bankacılık sektöründe büyük verinin çeşitli faaliyet alanlarında kullanıldığı bulgulanmış; tahminleme, müşteri odaklılık, maliyetleri düşürme, bütünsel perspektif ve yüksek performans gibi büyük veri avantajları ile ilgili temalar belirlenmiştir. Güvenlik, kişisel verilerin korunumu, ileri teknoloji gereksinimi, yüksek yetkinlik gibi konularda, büyük verinin dezavantajları olduğunu da belirten uzmanlar; bu alana yatırım yapılması gerektiğini ve bu alana yapılacak yatırımların karşılığının olumlu olacağını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The use of large data in the banking sector provides both the growth of the sector and the opportunity for firms in this sector to gain competitive advantage. Turkey of the companies in the banking sector, how they accept and take advantage of the big data effect was adopted at the global level, is to create an important research topic. This study is gaining importance in terms of revealing the effects of large data usage, which is a very important resource for firms, and drawing attention to the benefits of large data usage in banking. In this study, in which a qualitative research was designed, the situation of big data usage in the Turkish banking sector and the opportunities that the sector offers in the future were determined. 11 expert opinions were obtained and these opinions were evaluated by content analysis. According to content analysis, it was found that large data in the banking sector was used in various fields of activity; Themes related to big data advantages such as forecasting, customer orientation, cost reduction, holistic perspective and high performance are determined. Security, personal data protection, advanced technology requirements, high competence, such as issues, large data, disadvantages, indicating that the experts; stated that they should invest in this field and the investment in this area will be positive.