Porselen kostüm ve aksesuar tasarımlarında tekstil materyallerinin kullanımı
Use of textile materials in porcelain costume and accessory designs
  1. Tez No: 566437
  2. Yazar: ASLI MECİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH KARAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde birçok sanatçı bulundukları disiplinin ötesine geçerek, diğer disiplinlerle etkileşime girmiş yeni tasarımlar üretmiş, sanata ve sanat eserine yeni bir anlayış kazandırmışlardır. Disiplinler arası sanatın etkisi, tekstil ve seramik sanat dalları arasında da kendini göstermiştir. Tekstil ve seramik sanat dalları arasındaki etkileşim, örnekler üzerinden incelenerek anlatılmıştır. Disiplinlerarası sanatın ortaya çıkış süreci ile beraber birçok seramik sanatçısı, plastik sanatların diğer disiplinleri ile ilgilenirken, farklı disiplinlerdeki sanatçılar da seramik sanatına ilgi duyarak bu alanda eserler üretmişlerdir. Disiplinlerarası sanatın etkisi Tekstil ve Seramik Sanat Dalları arasında kendini göstermiş, iki sanat dalı birbirleriyle etkileşime girmiştir. Bu etkileşim, tez çalışmasında eserler üzerinden örneklendirilerek anlatılmıştır. Konu paralelinde, kostüm ve aksesuar tasarımlarında araştırmacının kişisel yönelimiyle belirlediği tekstil materyallerinin ve yumuşak porselenin birlikte kullanılmasıyla oluşturulan tasarımlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, many artists have gone beyond their discipline and produced new designs that interacted with other disciplines, giving a new understanding to art and art. The influence of interdisciplinary art has also emerged among the branches of textile and ceramic art. The interaction between textile and ceramic art has been explained through examples. Along with the emergence of interdisciplinary art, many ceramic artists have been interested in other disciplines of plastic arts, while artists from different disciplines have been interested in ceramic art and produced works in this field. The influence of interdisciplinary art manifested itself among the Textile and Ceramic Art Disciplines and the two branches of art interacted with each other. This interaction is explained through examples in the thesis. In parallel with the subject, the designs which are formed by using textile materials and soft porcelain which are determined by the researcher in personal orientation in costume and accessory designs are presented.