Eş'arî kelamında günahların affı
Forgivness of sins in Eş'arî kalam
- Tez No: 566442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günahların affı konusu, Eş'arî kelâmcıların bakış açısıyla incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu araştırma, günah kavramı, günah ve sorumluluk, kişiyi günaha sevk eden etkenler, iman ve küfür açısından günahkârın durumu ve günahlârın affını ilgilendiren tövbe ve şefaat gibi meseleleri kapsamaktadır. Günah, Allah'nın razı olmadığı fiildir. Buna rağmen insan günah işleme potansiyeline sahip olduğu için kendisini günaha meylettiren bir etkene maruz kaldığında günah işleyebilmektedir. Bu günah şirk ve küfür değilse insanı iman dairesinden çıkarmamakla birlikte, onu günahkâr ve sorumlu kılmaktadır. Günah işleyen mümin, günahından kurtulmak isterse tövbe etmesi gerekir. Ancak tövbenin kabulü için bazı şartların yerine getirilmesi icap eder. Bu şartlar yerine getirilir ve samimi bir pişmanlık gösterilirse, tövbenin kabul edileceği ümit edilir. Aynı zamanda; Allah'ın merhameti, ibadet ve taatler günahların affına vesile olabilir. Ehli Sünnetin tamamında olduğu gibi Eş'arî kelamında şefaat hak olarak kabul edilir, şefaatle günahların affedileceğine inanılır. Ancak mezheplerin şefaat meselesine yaklaşımında farklılıklar vardır. Eş'ari âlimlerin kelâmî konulara yaklaşımında Allah'ın kudreti merkezdedir ve O'nun kudreti öne çıkarılır. Bu yaklaşım günahların affı konusuna da yansımıştır. Araştırma problemi, Eş'arî kelamında günahların affını içermektedir. Araştırmanın amacı, Eş'arî alimlerin günahların affına olan yaklaşımının tespit edilmesidir. Bu da araştırmayı önemli kılmaktadır. Çağdaş araştırmalar da dikkate alınarak Eş'arî âlimlerin ana kaynakları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The issue of forgiveness of the sins in Eş'âri kalam is reviewed and evaluated according to Eş'âri theologians' view. This research includes sin concept, sin and responsibility, factors leading a person to sin, status of sinner in the case of faith and denial and penitence and intercession related to forgiveness of sins, and it is presented according to views of Eş'âri theologians. According to this research sin is the act that Allah does not accept. Since human has potantial of acting sin he may act sin when he is exposed to a condition that tends himself to act sin. If this sin is not polytheism and denial, without removing human from the circle of faith, it makes him sinner and responsible. If the person who sinned wants to get rid of his sin, he should repent of Allah. Repentance is necessary for believer, and there are some requirements for acceptance of it. If these conditions are fulfilled and a sincere regret is shown, then it is expected that repentance will find the answer. Besides; Allah's mercy, worship and obedience can conduce the forgiveness of sins. As it is among all followers of sunnah, intercession is considered to be the right among Eş'âri theologians and it is believed that sins will be forgiven by means of intercession. The main idea of Eş'âri theologians' approach to subjects in kalam is Allah centered and His power is mentioned. This approach reflects on the issue of forgiveness of sins. The research problem includes the forgiveness of the sins in Eş'âri kalam. The aim of the research is find out the approaches of eş'âri theologians to the forgiveness of the sins. That is why the research is important. By considering modern researchers, the main sources of Eş'âri theologians are studied.