Ken Kesey's one flew over the Cuckoo's Nest: A foucauldian approach
Ken Kesey'nin Guguk Kuşu: Foucault'cu bir bakış açısı
- Tez No: 160387
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UFUK ÖZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
11 ÖZET [ARDIÇ, Fatma]. [Ken Kesey's One Flew Over the Cuckoo's Nesi: A Foucaldian Approach], [Yüksek Lisans Tezi], Ankara [2005]. Bu çalışmanın amacı, Ken Kesey'nin Guguk Kuşu adlı romanında yansıtılan Amerikan toplumunun hapishane toplumu1 haline getirilmesi sürecinin, Michel Foucault'nun teorileri çerçevesinde incelemektir. 1950'lerde Amerikan toplumunun uzlaşmacı toplum2 söylemine karşılık bir hapishane toplumu olduğu düşüncesinden yola çıkılarak, bu sürecin belirtilen romandaki yansımaları incelenmiştir. Giriş bölümünde, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Amerikan toplumunda uzlaşmacı toplum söyleminin ortaya çıkmasına neden olan tarihsel olaylar hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Bunun yanı sıra, çalışmanın ana bölümlerinde detaylı olarak anlatılan kuramsal tabam, Michel Foucault'nun başlıca eserlerinden alınan ilgili terimler ve kavramlar aracılığıyla kısaca tanıtılmaktadır. Birinci bölümde, Amerikan toplumunun hapishane toplumuna dönüştürülmesi süreci, Michel Foucault'nun Ceza ve Gözetim: Hapishanenin Doğuşu'ndaki teorileri ışığında bir suçlunun, romanın baş karakteri Randle Patrick McMurphy'nin, hapishane ve akıl hastahanesindeki deneyimlerinden yola çıkılarak incelenmektedir. İkinci bölümde, bu süreç Foucault'nun Klasik Çağda Deliliğin Tarihi adlı kitabından alınan teoriler çerçevesinde bir Kızılderili karakterin, Chief Bromden'm perspektifinden incelenmektedir. Üçüncü bölümde de benzer olarak bu süreç, bir homoseksüel karakterin akıl hastanesindeki deneyimleri ve Foucault'nun Cinselliğin Tarihi adlı kitabındaki teorileri çerçevesinde incelenmektedir. Sonuç bölümünde ise, ele alınan romanda Foucault'cu bakış açısından hareketle Amerikan toplumunun 1950lerde, uzlaşmacı toplum normlarına tehdit oluşturan kişilerin gözetim ve cezaya tabi tutuldukları bir hapishane toplumuna dönüştüğü ve bunun da çalışılan romanda yansıtıldığı belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT The aim of this study is to preseni a Foucauldian reading of îhe process of the creation of a carceral American society as refiected in Ken Kesey's Öne Flew Över the Cuckoo 's Nest. în accordance with the main argument that American society of the 1950s was a carceral culture rather than a consensus society, the reflections of this process in the novel are studied. in the introductory chapter, a detailed historical accoımt of the post-war American socieîy and the events that led to the emergence of the discourse of liberal consensus are given. The theoretical basis upon whıch the study relies, and which is explained in detail in the main chapters, is also given briefly in the Introduction wiîh reference to relevant terms and concepts from Michel Foucault's majör works. in the first chapter, îhe process of the creation of a carceral American society is analyzed with respect to the experiences of a criminal, Randle Patrick McMurphy, in a prison and in a mental asylum in the light of the Foucauldian theories in his Disciplim and Punish: The Birth of the Prison. in the second chapter, this process is analyzed from the perspective of an Indian, Chief Bromden, with reference to Foucault's theories related to madness in his Madness and Civilization: A History of Insanity in the Age of Reason. in the last chapter, the process of the creation of a carceral society is anaryzed from the perspective of a homosexual character, Dale Harding, îhrough the evaluation of his encounters in the mental hospital and in the light of the Foucauldian theories from his History of Sezuality, Volume Öne: An Introduction. in the îast chapter, it is concluded that the American society of the 1950s had become a carceral society in which people, who constitoted a threat to the consensus culîure, were subject to surveillance and punishment, and that is refiected in Öne Flew Över the Cuckoo 's Nest.