Tam protez hastalarında farklı dezenfeksiyon işlemlerinin candida türlerinin tutulumu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of different disinfection processes on the adhesion of candida speciesi patients with complete denture
  1. Tez No: 566511
  2. Yazar: RIBAZ TAHSIN HAYAS KAKAI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA ÜNALAN DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tam Protez Hastalarında Farklı Dezenfeksiyon İşlemlerinin Candida Türlerinin Tutulumu Üzerine Etkisinin Değerlendirilmesi,Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı, Doktora Tezi, Van, 2019. Protez hijyeni eksikliğinde protezde mikroorganizmaların adezyonu ve çoğalması ile plaklar meydana gelmektedir. Kötü protez hijyeni protez stomatiti, endokardit, pnömoni ve gastrointestinal enfeksiyonlarla sonuçlanır. Plak oluşumunu kontrol altına almak için antiseptikler, antibiyotikler, oksitleyici ajanlar, bitkisel özler ve enzimler kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; oral mikrofloranın yaygın üyesi olan Candida suşları üzerine piyasada mevcut olan dezenfeksiyon yöntemlerinin etkinliğini kıyaslamaktır. Hastalar, klorheksidin ve mikrodalga, klorheksidin ve ozon terapi, sodyum hipoklorit ve mikrodalga, sodyum hipoklorit ve ozon terapi, gluteraldehit ve mikrodalga, ve gluteraldehit ve ozon terapi olmak üzere 10'ar kişilik 6 gruba ayrılmıştır. Her gruba ait total protezler, herhangi bir dezenfeksiyon işlemi uygulanmadan önce, Candida spp.türü açısından değerlendirilmiş ve fungal yük sayımı yapılmıştır. Takibinde ilgili kimyasal dezenfektan kullanmaya başladıktan 1 hafta ve 1 ay sonra protez üzerindeki mikroorganizma yükü değerlendirilmiştir. Veriler 2 yönlü ANOVA ve Tukey HSD testleri ile analiz edilmiştir. Protezlerden en sık izole edilen Candida suşu C.albicans (n=32; %53.3) olup bunu C.kefyr (n=11; %18.3), C.glabrata (n=10; %16.7) ve C.tropicalis (n=7; %11.7) takip etmiştir. Dezenfeksiyon yöntemlerinin uygulanmaya başladıktan sonra 1. haftadaki kontrolde, gruplar arasında yapılan karşılaştırmada 1:100 sulandırmada gluteraldehit ve ozon terapi grubu ile klorheksidin ve mikrodalga grubu arasında (p:0.04) ve gluteraldehit ve ozon terapi grubu ile klorheksidin ve ozon terapi grubu arasında (p:0.007) mikroorganizma sayıları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Dezenfeksiyon yöntemlerinin uygulanmaya başladıktan sonra 1. aydaki konrolde, gruplar arasında dezenfeksiyon işlemi öncesinde protezlerden izole edilen mikroorganizma sayıları açısından değerlendirildiğinde; 1:1 sulandırmada klorheksidin ve mikrodalga grubu ile gluteraldehit ve mikrodalga grubu arasında anlamlı bir farklılık (p: 0.012), klorheksidin ve ozon terapi grubu ile sodyum hipoklorit ve ozon terapi grubu arasında (p: 0.035) ve gluteraldehit ve mikrodalga grubu arasında (p:0.001) izole edilen mikroorganizma sayısı açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre; total protezlerin dezenfeksiyonunda en iyi sonuç klorheksidinin mikrodalga veya ozon terapi ile kombinasyonunda elde edilmiştir. Ayrıca total protezlerin temizliğinde kullanılan 6 farklı kombinasyonun da fungal yük miktarını düşürmede etkili olduğu ve bu etkinin kullanma süresinin uzaması ile daha da arttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of the Effects of Different Disinfection Processes on the Adhesion of Candida Species Patients With Complete Denture,University of Van Yuzuncu Yıl, Institute of Health Sciences, Prosthodontic Department, Phd Thesis, Van, 2019. In the absence of adequate prosthetic hygiene, dental plaques come be formed due to the attachment and proliferation of microorganisms in the prosthesis. Poor prosthetic hygiene results prosthetic stomatitis, endocarditis, pneumonia and gastrointestinal infections. Antiseptics, antibiotics, oxidizing agents, herbal extracts and enzymes are used to control dental plaque formation. The aim of this study is to compare the efficacy of the disinfectants present in the market on Candida strains, the common member of oral microflora, and to contribute to the related literature. The patients were divided into six groups of 10 persons as following; chlorhexidine and microwave, chlorhexidine and ozonated water, sodium hypochlorite and microwave, sodium hypochlorite and ozonated water, gluteraldehyde and microwave, and glutaraldehyde and ozonated water. Denture prosthesis belonging to each group were tested for Candida spp. before any disinfection procedure was performed and fungal burden counts were made.The microorganism load on the prosthesis was evaluated after 1 week and 1 month after using the corresponding chemical disinfectant. Data were analyzed by 2-way ANOVA and Tukey HSD tests. The most frequent Candida strains isolated from prostheses were C.albicans (n = 32; 53.3%), followed by C.kefyr (n = 11; 18.3%), C.glabrata (n = 7; 11.7%) and C.tropicalis (n=7; %11.7). In the comparison between the groups at the second appointment, a statistically significant difference was observed between glutaraldehyde and ozonated water group and chlorhexidine and microwave group (p: 0.04) and glutaraldehyde and ozone water group and chlorhexidine and ozone water group (p: 0.007) at the 1:100 dilution. When evaluating the number of microorganisms isolated from the prosthesis before the disinfection process between groups in the third appointment, there was a significant difference between the chlorhexidine and microwave group and glutaraldehyde and microwave group(p: 0.012),the chlorhexidine and ozone water group and sodium hypochlorite and ozone water group (p: 0.035) and the glutaraldehyde and microwave group (p: 0.001) in the number of isolated microorganisms. Based on the results of our study, it has been shown that the best result in denture care is;chlorhexidine in combination with microwave or ozonated water. It has also been shown that 6 different combinations used in the cleaning of dentures are effective in reducing the amount of fungal load, and this effect is shown to increase with the prolongation of the duration of use. However, the results we have identified for the correct selection of disinfectants to be used in dental hygiene need to be further supported by randomized, controlled trials.