An empirical study on the determinants of renewable energy consumption in African countries: Evidences from panel data analaysis
Afrika ülkelerinde yenilenebilir enerji tüketiminin belirleyicileri üzerine ampirik bir çalışma: Panel veri analizinden kanıtlar
- Tez No: 815914
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yenilenebilir enerji, Afrika'daki enerji yoksulluğu sorunuyla mücadelede hayati bir rol oynama potansiyeline sahiptir. Yenilenebilir enerji sistemlerinin benimsenmesi, insanlara çeşitli önemli hizmetler sunar ve bu da yaşam kalitelerini artırabilir ve yoksulluğu hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu çalışma, 1980'den 2018'e kadar 15 Afrika ülkesinde ekonomik büyüme, doğrudan yabancı yatırım, finansal gelişme, doğal kaynaklar ve ticaret gibi çeşitli faktörlerin yenilenebilir enerji tüketimi üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışmada CSD ve CADF testleri farklı panel teknikleri kullanılmaktadır. Çalışmanın ampirik bulguları, ekonomik büyüme, doğrudan yabancı yatırım ve yenilenebilir enerji kullanımı ile ticarete açıklık arasında uzun vadeli olumlu bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, finansal gelişme ve doğal kaynakların yenilenebilir enerji tüketimi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Ek olarak, çalışmanın nedensellik sonuçları, değişkenler arasında çift yönlü bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy has a vital role in tackling the issue of energy poverty in Africa. The adoption of renewable energy systems can provide people with several important services, which in turn can enhance their quality of life and help alleviate poverty. The thesis dwells on the impact of various factors, including growth, FDI, financial development, natural resources, and trade, on the consumption of renewable energy in 15 African countries from 1980 to 2018. The study utilizes different panel techniques., such as CSD and CADF tests. The findings of the study suggest a positive long-term link among growth, FDI, and openness with renewable energy use. However, financial development and natural resources have a negative effect on the use of renewable energy. Additionally, the study's causality results indicate a bidirectional relationships between the series.