Gençlik turizmine katılanların memnuniyeti üzerine bir araştırma: Konya örneği
A research on participants' satisfaction in youth tourism: Konya sample
- Tez No: 566548
- Danışmanlar: PROF. DR. METE SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giderek büyüyen bir potansiyele sahip olan gençlik turizmi, son yıllarda daha aktif bir şekilde kendini göstermeye başlamıştır. Bu durum, birçok kurum ve kuruluşu harekete geçirmiş ve bazı konularda gençlere imkânlar sağlayarak bu harekete destek olmuşlardır. Gençlik turizminin bu denli gelişme göstermesi aynı zamanda çeşitli sorunları da beraberinde getirmiştir. Çalışmanın amacı gençlik kamplarına katılan turistlerin, gençlik kamplarından memnuniyetlerini ölçmektir. Çalışmanın uygulama bölümünde, 2012-2018 yılları arasında Konya ilinden gençlik kamplarına katılmış 12-29 yaş aralığındaki genç turistlere anket uygulanmıştır. Toplam 603 anket uygulaması yapılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS22 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testlerinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, genç turistlerin demografik özelliklerine göre gençlik turizmi memnuniyet ölçeğinde farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Youth tourism, which has an increasing potential, has shown itself more active in recent years. This case setted some instutions and organizations and they provided some opportunities to young people for supporting this movement. The increasing of youth tourism such a like this bring with some problems at the same time. The aim of the study is to measure the satisfaction of the tourists participating in youth camps. In the application part of the study, a survey was applied to young tourists between the ages of 12-29 who participated in youth camps from Konya between 2012-2018. A total of 603 surveys were conducted. Statistical analysis was performed with SPSS22 package program. Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were used in the analysis of the research data. As a result of the analyzes, differences were found in the youth tourism satisfaction scale according to the demographic characteristics of young tourists.